Pacienti ze Železnorudska budou muset i nadále jezdit do 42 kilometrů vzdálené nemocnice v Klatovech. A to i přesto, že podobné zdravotnické zařízení mají jen 15 kilometrů daleko. Jenže to se nachází za hranicemi našeho státu a neexistující mezistátní dohoda mezi ČR a SRN zatím neumožňuje, aby Češi mohli být v zahraničí ošetřeni za naše tarify.

Němci se přitom už před časem vyjádřili, že by nebyli proti. Ředitel nemocnice ve Zwieselu a Viechtachu Alfons Groitl nabídl českým pacientům možnost operací a jiných lékařských zákroků. „Máme vytvořené i odlišné ceníky pro české pacienty, které by měly být v rámci možností plateb českých zdravotních pojišťoven,“ potvrdil Deníku Groitl.

Podle mluvčího Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřího Roda je zdravotní péče v Německu šestkrát až osmkrát dražší než v České republice. „Proto jiné ceny než našim nemocnicím bychom zwieselské nemocnici nabídnout nemohli. Bylo by to těžko obhajitelné ve vztahu k našim poskytovatelům zdravotní péče,“ vysvětluje Rod.

Komplikovanou situaci by mohla vyřešit mezistátní dohoda mezi Čechy a Německem. Ta by ale musela zakotvit rozdílnou výši úhrad. Další variantou je podle Roda reciproční uspořádání, spočívající v ošetřování německých pacientů na území České republiky.

Vedení zwieselské nemocnice ale ´nehází flintu do žita´. A to i přesto, že už před několika lety byli s návrhem neúspěšní. „Problém není ani v zajištění lékařského personálu, který mluví česky. Pracuje u nás hned několik lékařů z Čech a také několik sestřiček,“ dodává ředitel zwieselské nemocnice. Možnost jezdit za ošetřením do bavorské nemocnice by přivítala i většina lidí ze Železnorudska.

„Pokud by šlo o ošetření v rámci zdravotního pojištění placené v Čechách, pak by to bylo určitě dobré,“ řekl Deníku Vladimír Mareš ze Železné Rudy.