Na Klatovsku se šíří mor včelího plodu. Někteří včelaři ve Velharticích a v Petrovicích u Sušice už museli spálit svá včelstva a veškeré nářadí. Teď se onemocnění objevilo i na Kolinecku a v Kroměždicích u Klatov.

Podle veterináře Jaroslava Holečka se mor včelího plodu na území dostal od včelaře, jehož včelstva byla napadena touto nemocí před dvěma lety. „Tvrdil, že kontakty nebyly. Ve skutečnosti si myslím, že se to muselo nějakou pomůckou přenést do Kroměždic, kde se to našlo také. Všechna stanoviště se budou pálit. Co se našlo v kolinecké organizaci, bylo v doletu těch včel,“ dodal veterinář.
S morem včelího plodu se včelaři na Velharticku potýkali před dvěma lety. Ztráty na včelstvech zaznamenali včelaři také v Nýrsku.
„Z mých šedesáti včelstev jsem přišel o více než dvacet. Ztráty odhaduji u nás v okolí Nýrska kolem padesáti až šedesáti procent,“ říká včelař Václav Bušek z Nýrska. „Jen v samotném Nýrsku se ztráty pohybují kolem třiceti procent. Jsou však místa, kde to je mnohem horší,“ říká jednatel tamní organizace Ladislav Toman.

Současná situace se podle odborníků odrazí v cenách medu prodávaného ze dvora (od včelaře), neboť lze očekávat jeho nedostatek. Hlavním viníkem úbytku včelstev je Kleštík včelí (Varroa destructor) a jeho nebývalá invaze v důsledku klimatických abnormalit loňského roku.
Podle samotných včelařů se ztráty na včelstvech odhadují zatím mezi 20 až 50 %, ale někteří již nyní mají úly prázdné. Nejvíce je postiženo Benešovsko, Dobříšsko, Domažlicko, Klatovsko, Mariánské Lázně, Rokycansko, Táborsko a Vlašimsko. Lze předpokládat, že postižených včelařů bude hodně.
Oficiální statistiky zatím nejsou. Místo od místa se přitom liší. Jsou lokality, kde zmizelo až kolem 80% včelstev. Zkáza postihla také některé zkušené včelaře s větším počtem včelstev.

„V regionu není oblast, kde by se tato nákaza neobjevila, proto je třeba udržet nákazu na takové úrovni, která nám umožní úspěšný chov včel,“ dodal Ladislav Toman.

Podle odborníků lze očekávat také zvýšení krádeží včelstev a vysokou poptávku po oddělcích. Můžeme zatím jen doufat, že jarní stavy včelstev stačí na opylení kulturních plodin. Med od českého včelaře se může příští sezonu stát vzácností, již nyní se ve větších městech prodává kilogram za 130 až 150 Kč. Na trh se dostane pravděpodobně více medu z dovozu.