Pátrá po hledaných osobách, které se dopustily trestné činnosti, ale i po pohřešovaných lidech. Byl u toho, když se našel mrtvý tříletý chlapec uschovaný v gauči ve sklepě v Měčíně, když byla po pěti letech objevena zavražděná žena z Kolince, kterou zabil a zakopal její vlastní manžel, i u mnoha jiných případů. Pod podmínkou, že nezveřejníme jeho jméno, se rozhodl tento klatovský kriminalista podělit o své zkušenosti a zážitky.
Jak vypadá pátrání po hledaných osobách?
U hledaných osob se vychází v podstatě ze standardních postupů, to znamená, že dochází k zapojení nejen služby kriminální policie, ale i policistů ze základních útvarů. To znamená, že se provádějí opatření v místě bydliště i pracoviště této osoby, později se zapojují například sdělovací prostředky.
Po kolika těchto osobách ročně na Klatovsku pátráte?
Roční průměr hledaných osob v okrese Klatovy je osmdesát až sto dvacet.
Jak vypadá pátrání po pohřešovaných osobách? Má nějaká specifika?
Pátrání po pohřešovaných je trochu složitější, protože se musí postupovat v prvotních úkonech rychle a důsledně. Je nutné využít nejzákladnějších informací k tomu, aby byla pohřešovaná osoba vypátrána co nejdříve, protože hrozí nebezpečí jejímu životu a zdraví.
Je rozdíl v pátrání po pohřešovaných dětech a dospělých?
Rozdíl je markantní. U dětí je nebezpečí jejich ohrožení mnohem vyšší než u dospělého člověka, proto se musí ten postup co nejvíce urychlit.
U hledaných osob je celkem zřejmé, proč se ztratily, ale jaké důvody jsou u pohřešovaných? Co je vede k odchodu z domova?
U dětí jsou to většinou problémy ve škole a nedorozumění v rodinách, školáci utíkají především z obav před trestem. U dospělých je to nejčastěji projev nějakého duševního onemocnění, v potaz proto musíme brát i to, že ten člověk přemýšlí často úplně jinak než člověk zdravý. To znamená, že je třeba vycházet z toho, zda u něho může dojít k depresivním stavům, jež by mohly vést ke spáchání sebevraždy. Musíme hledět i na to, zda nemůže dojít k tomu, aby na něm nebyl spáchán nějaký trestný čin.
Na Klatovsku nejsou pátrání po pohřešovaných osobách příliš častá, ale přesto: Vzpomenete na nějaké, které po delší době skončilo šťastně?
Bohužel většina našich pátrání po pohřešovaných měla smutný konec. Například starý pán, který přijel do kempu v Beňovech a nakonec se našel mrtvý u Janovic.
Z nedávné doby si ale vzpomínám na případ z Poleně, kde se ztratil senior, jehož se podařilo najít včas…
Ano, to byl šťastný konec. Alespoň podle předchozího zjištění byl předpoklad, že hodlá spáchat sebevraždu, ale nakonec se našel živý, byť podchlazený.
Tyto případy jistě potěší, ale na druhou stranu jsou takové, které mají smutný konec. Například vražda ženy z Kolince, po které jste pátrali několik let a nakonec ji našli díky psům zakopanou v remízku. Vaše pátrání tedy bylo úspěšné, ale mělo smutný konec. Jak na vás takové případy působí?
Jsou to takové zvláštní stavy, kdy z profesního hlediska můžete být spokojen, protože jste případ dokázal objasnit, ale na druhé straně je to prostě smutné.
Jsou i případy, kdy se hledanou osobu nepodaří nikdy najít?
Takové případy také jsou, i my máme pomníčky, kdy člověk zmizel beze stopy.