Zhruba padesát tisíc korun ročně zaplatí chudenické zastupitelstvo za autobusové spoje. Oproti dřívějším rokům, kdy v obci fungovala základní škola a tamní děti nemusely dojíždět do Klatov, Švihova a Kolovče, se tato částka zvýšila o zhruba deset tisíc korun.
„V současné době jednáme s krajem o tom, že bychom dopláceli jen na běžné spoje a kraj by zafinancoval školní autobusy,“ uvedl chudenický starosta David Klíma.

U dětí, které dříve nedojížděly, znamenalo zrušení chudenické školy i mírné zásahy do rodinných rozpočtů. Řada rodičů proto přihlásila děti do jiných škol tak, aby je mohli brát s sebou při cestě do zaměstnání.

„Syna jsme přihlásili do Klatov. Rozhodli jsme se tak z několika důvodů, jedním z nich je i to, že tam pracuji,“ podotkla Václava Soupírová.

V Petrovicích u Sušice, kde škola už také nefunguje, sice náklady na dopravu nevzrostly, přesto obci narůstají poplatky na žáky dojíždějící do Hartmanic, Velhartic a do Sušice. „V otázce dopravy nám pomohl Šumavabus, takže jsme nemuseli žádat o rozšíření autobusových linek,“ uvedl petrovický starosta Karel Ruda. „Ale třeba v Hartmanicích doplácíme na každého žáka včetně školní jídelny téměř šest tisíc korun za pololetí. A máme tam celkem čtrnáct místních dětí,“ dodal.

Naopak v Janovicích zažívají v současné době boom s předškoláky. Kvůli tomu se město pustilo do rozšíření tamní mateřinky. „Počet dětí se zvýšil hlavně poté, co se přistěhovali noví lidé do bytů v průmyslové zóně. Další si zase postavili domky na nových parcelách,“ podotkl starosta Janovic Michal Linhart. Kromě toho mají přijít do školy děti, o které se stará středisko Klokánek.