V České republice dnes žije zhruba 900 tisíc lidí, kteří trpí nějakým druhem alergie – tedy téměř desetina populace.
„V evidenci se ovšem nemusí objevit všichni, třeba slabý alergik ani nemusí alergologa navštěvovat. Ve skutečnosti může být u nás alergiků mnohem více,“ shodují se lékaři. Studie Státního zdravotního ústavu prokázala, že alergii má každé třetí dítě do čtrnácti let.

Lidé v Česku nejčastěji trpí kožními alergiemi, alergickou rýmou a průduškovým astmatem. S alergií se člověk nemusí narodit. Naopak statistické údaje z posledních let hovoří o tom, že řada lidí se potká se svojí alergií až ve vyšším věku. Alergie mohou být lehkého charakteru, ale těžkým alergikům mohou zdravotní potíže velmi zkomplikovat život. Ti, kteří jsou na něco silně alergičtí, musejí často podřizovat svému hendikepu svůj životní rytmus: denní režim, vycházky, stravu apod.

Alergie je považována za fyzickou nemoc, ale nemusí tomu tak být vždycky na sto procent.
„Zajímavé je, že alergie funguje i psychicky. Když ukážete člověku, který má v letním období alergii na růže, fotku růže v zimě, začne kýchat a nemoc se u něj okamžitě projeví,“ uvedl lékař Zdeněk Mareš.

„Miluji zimu. Na jaře prostě trpím. Jakmile začne cokoliv kvést, mám nateklé oči a šílenou rýmu. Místo procházky do přírody se držím doma a užívám léky. Ty nejsou vůbec nejlevnější. Měsíčně za ně dám několik stovek,“ říká Zdeněk Kučera z Měčínska.
„Nemám většinou ani nic z dovolené. Držím se raději doma a těším se na podzim a zimu. Pak si to všechno vynahradím. Mám to prostě celé obrácené. popisuje své starosti Zdeněk Kučera.

Podobně je na tom i další Klatovan Kamil Fořt.
„Trpím alergiemi na kouř z cigaret, roztoče a prach. Museli jsme dát příbuzným naše papoušky a andulky, které byly mojí láskou od dětství. Měli jsme jich snad dvacet. Dneska se k nim nemohu ani přiblížit. Vyměnit jsme museli i povlečení, polštáře i peřiny. Manželka musí denně utírat prach. Je to hodně složité žít s alergií, protože v dnešní době to je poměrně drahá nemoc. Beru léky i injekce, na které musím přispívat,“ popisuje Kamil Fořt.
„Alergiků přibývá. Jsou to stále mladší lidé. I druhů alergií je více. Teď nastává to nejkritičtější období. Odstartovala pylová sezona břízy. Vysokých koncentrací bude dosahovat třeba pyl jasanu,“ říká lékařka Helena Jiráková.
Kvetou také ovocné stromy, ty však málo alergizují.

Zvýšený zájem o léky zaznamenaly také lékárny.
Lidé se informují, začínají se ptát. Léky na alergie jsou většinou na lékařský předpis, menší balení si mohou koupit i samostatně v rámci první pomoci. Jde většinou o tabletky anebo spreje. Ceny těchto léků jsou různé, záleží vždy na druhu alergie a přípravku. Dá se říci, že sezona odstartovala, kvete všechno, nač si vzpomenete,“ informovala vedoucí lékárny ve Švihově Lidmila Eöllösová.