Desítky mažoretek z nejrůznějších koutů Čech se sešly o víkendu v klatovském kulturním domě Družba, kde se konala soutěž v rámci národního mistrovství mažoretek v sólo disciplínách a ve dvojicích. Na sále se pochopitelně sešlo i několik mažoretek z klatovského Modernu.
„Dokonce v kategorii juniorek patřily klatovské mažoretky k nejmladším soutěžícím,“ upřesnila organizátorka Pěva Filípková. Hned na začátku se publiku i porotě představily osmileté členky klatovského Modernu Michaela Lávičková, Natálie Moravčíková a Michaela Staňkovská.

Členka Modernu Tereza Řežábková nastoupila i přes úraz ruky a své číslo předvedla i se sádrou. „S volnou rukou by to šlo pochopitelně mnohem líp, ale nějakou dobu jsem s tímhle omezením trénovala, tak to nebylo tak hrozné,“ podotkla mažoretka.

V sále i v šatnách panovala nervozita, v některých případech došlo i na slzy.
„Během soboty se ve všech věkových kategoriích představily mažoretky jednotlivě, v neděli pak nastoupily ve dvojicích,“ řekla Filípková.

V závěru víkendové soutěže musela děvčata zvládnout poměrně náročnou disciplínu – vystoupení se dvěma hůlkami. Navíc měly mažoretky pro tuto disciplínu vymezený prostor pět krát pět metrů, přičemž nesměly hranici čtverce překročit. Stejně tak hůlka nesměla vylétnout ven.
„Aby toho nebylo málo, soutěžícím k tomu hraje předem určená hudba,“ pousmála se organizátorka. Z této disciplíny, zvané Twirling, která má ještě další podmínky, měla řada děvčat obavy.

Mažoretkové skupiny nyní čeká ještě několik soutěží, přičemž závěrečná akce mistrovství republiky se bude konat 22. června v Nymburku.
„Mažoretkou jsem sedm let, ale pořád mám před vystoupením trému. Jako teď,“ řekla krátce před nástupem na scénu Pavla Petirová ze Žatce. „Doufám, že před porotou neudělám moc chyb,“ dodala.

„Jsem trochu nervózní, ale takových je nás tady víc. I když máme za sebou řadu podobných akcí, vždycky se najde něco, co přivodí alespoň částečnou trému,“ dodala Petra Kadlečková z Vlašimi.

Mezi děvčaty se objevilo i několik chlapců, kteří mažoretkovému sportu propadli. Hned po sobě se představili Josef Hlaváček a Lubomír Kábrt z vlašimské mažoretkové skupiny Avanti.