„Z pobytu na záchytce si toho moc nepamatuji, ale když nás při nočním řádění sebrala v Plzni hlídka policie, nasoukali nás muži zákona do auta čtyři na zadní sedadlo a takhle namačkané nás odvezli. Nebyl jsem schopný ze sebe vypravit ani jméno, natož rodné číslo,“ vzpomíná na zkušenost se záchytnou stanicí mladý muž z Nýrska. „Ráno jsem vyfasoval osobní věci a mohl jít pryč. Za pobyt jsem ale zaplatil téměř patnáct stovek,“ dodal.
„Na záchytce v Plzni to není zase až tak špatné. Problém je v tom, že tam chybí jakékoli rozptýlení, pokud tedy není člověk ´na mol´. Přestože je to celkem drahá noclehárna, žádné kratochvílné čtení mi tam nepůjčili,“ přiznal v diskuzním fóru skupiny Brutus návštěvník Petr.
Plzeňská záchytka je nebližší, kam mohou policisté z Klatovska podnapilé lidi odvážet. Muži zákona proto říkají, že klatovská záchytná stanice v mnohých případech chybí. „Všechna obvodní oddělení mají ze zákona povinnost dopravit opilého do Plzně. Nemohou ho tedy nechat třeba v klatovské nemocnici,“ uvedla mluvčí klatovské policie Dana Ladmanová.
V Klatovech sice záchytná stanice v minulosti byla, od začátku devadesátých let je ale mimo provoz. Mnohem složitější to mají městští strážníci, kteří mohou podnapilého odvézt jen domů. „A ještě musí bydlet v Klatovech. Naše hlídka nemůže jezdit v takových situacích mimo Klatovy, takže ani odvoz opilce na plzeňskou záchytku nepřipadá v úvahu,“ vysvětlil zástupce velitele klatovské městské policie František Kacerovský.
Záchytných stanic není v Česku dost. V některých krajích nejsou vůbec, jinde je jedna záchytka pro několik set tisíc obyvatel. Na nezbytnosti existence stanic se ale shodují odborníci z oboru lékařství i soudnictví. Záchytka je jediné zařízení, které je připraveno postarat se o opilého člověka a zároveň ochránit jiné lidi před jeho agresivitou. Alternativa k záchytkám samozřejmě existuje, ale je problematická.
Pokud někde záchytka chybí, je možné odvézt opilce do cely předběžného zadržení. Policisté na to zase ale nejsou vybaveni.
„Odhlédnu-li od urážek veřejného činitele, existuje zde riziko i pro zdraví zadrženého. Opilost totiž často maskuje jiný zdravotní problém. Třeba krvácení do lebeční dutiny po pádu nebo rvačce,“ upozornil lékař Karel Nešpor.