Na fotbalové hřiště s umělohmotným povrchem v Sušici 9,9 milionu, na přístavbu školní jídelny v Pačejově 4 miliony a na dokončení rekonstrukce Masarykovy základní školy v Klatovech 5 milionů. O peníze se postarali poslanci na sklonku loňského roku při tradičním tzv. porcování medvěda.

„O peníze jsme usilovali už pátým rokem. Jsem rád, že letos budeme moci náš záměr postavit hřiště s umělohmotným povrchem realizovat,“ řekl předseda TJ Sušice Josef Farták. Umělá tráva ve městě na Otavě, která bude na Klatovsku zatím jediná, vyroste na místě současného tréninkového hřiště.

Doslova o každou korunu usilovali také v Pačejově, kde hygienici byli do poslední chvíle shovívaví s uzavřením školní jídelny, která přestala vyhovovat předpisům. „Museli jsme budovu starou dvě století zbourat a na základech pomalu vyrůstá nová,“ uvedl starosta Pačejova Vladimír Smolík. Kdyby nepřišla čtyřmilionová dotace od státu a třímilionový příspěvek od Plzeňského kraje, zřejmě by se Pačejovští do tak nákladné investice nemohli pustit.
Na sport a kulturu pamatuje při sestavování svých rozpočtů každá obec. Podle velikosti místa se však výše částek liší. V Sušici například vytvořili pevně daná pravidla pro rozdělování peněz, která zde už druhým rokem úspěšně běží. „Stanovili jsme tři okruhy. První je sport, podpora sportovních klubů odstupňovaná podle členské základny. Na tento okruh vyčleňujeme ročně zhruba 1,3 milionu korun,“ přiblížil systém rozdělování peněz starosta Sušice Petr Mottl. „Druhý okruh se týká kultury a volnočasových aktivit, na něž jde ročně 800 tisíc korun. Třetím okruhem jsou jednorázové akce s příspěvkem 500 tisíc korun,“ dodal první muž sušické radnice.

Šestimilionový příspěvek na kulturu a sport schválili pro letošní rok zastupitelé v Klatovech. „Do částky je zahrnutý pravidelný příspěvek pro mládežnické sportovní kluby, podpora grantů, ale i na kulturu, či na podporu mimosportovních spolků,“ vysvětluje tajemník Městského úřadu v Klatovech Miroslav Šafařík. Z konkrétních čísel jde například 1,5 milionu korun dohromady na kopanou a hokej v Klatovech. „Samozřejmě na hokej to je vyšší částka, protože město příspívá na pronájem ledové plochy,“ upřesnil klatovský místostarosta Jan Vrána, který má tvorbu rozpočtu a jeho každoroční předkládání zastupitelům ke schválení na starost. Klatovští podporují i jiné druhy sportu, například k tradičním příspěvkům patří částka na Mogul Šumava Rallye. Ta pro letošní rok byla v celkové výši 750 tisíc korun.

Ačkoliv na kulturu nejdou z rozpočtu města Klatov tak vysoké částky, ani ona nezůstává stranou. Zastupitelé každoročně uvolňují peníze na činnost klatovského divadla, prostřednictvím řízené organizace – městského kulturního střediska – jdou peníze i na provoz kina a zdejšího kulturního domu.