Domluvíte se rusky? Pak věřte, že už se vám nikdo nebude posmívat kvůli znalostem povinného jazyka v dobách totalitního režimu. Navíc v mnohých firmách soustřeďujících se na export do zemí bývalého Sovětského svazu budete mít dveře otevřené.
Ruský jazyk se totiž pomalu dostává na stejnou úroveň světových jazyků, jakými jsou v současné době angličtina a také němčina. Zvýšený zájem o výuku potvrzují střední i jazykové školy na Klatovsku. „Největší zájem z povinných jazyků je o angličtinu. Jako druhý povinný jazyk je studenty upřednostňována němčina, ale zájem je také o ruštinu, francouzštinu a španělštinu,“ potvrdil Deníku ředitel klatovského gymnázia Jiří Šlégl. Ruský jazyk se učí studenti sexty, které čeká z tohoto předmětu i maturita. Volitelným předmětem se stává na klatovském gymnáziu také pro studenty 3. ročníku a zájem na této škole je rovněž o ruštinu jako o nepovinný předmět, v jehož rámci žáci pronikají do základů tohoto jazyka.
Angličtina s němčinou jsou sice prioritou pro studenty Obchodní akademie a Vyšší odborné školy v Klatovech, ale hned za nimi jsou v popředí zájmu další světové jazyky. Mezi nimi ruština, francouzština a španělština. „Personálně zajistit kvalitní výuku ruštiny není problém. Pracuje u nás několik učitelů, kteří jako svou původní aprobaci mají ruský jazyk v kombinaci s dalším předmětem,“ upřesnila ředitelka klatovské OA a VOŠ Květoslava Steidlová.
Ruština se do popředí zájmu dostává také v jazykových školách. V klatovské, která funguje pod hlavičkou OA a VOŠ je to zejména mezi mladými lidmi v rámci pomaturitního studia.
Lidé vybaveni znalostmi cizích jazyků mají zelenou i v řadě firem na Klatovsku. „Samozřejmě na prvním místě jsou němčina a angličtina. Ale bude záležet na vlastníkovi společnosti, zda pronikne i na trh rusky mluvících zemí. Rozhodně to není nic nereálného,“ řekl prokurista firmy Haas Fertigbau v Chanovicích Martin Kvapil.