Sedmatřicetiletý Ukrajinec, který v neděli nadýchal 2,39 promile alkoholu poté, co ho přistihla v Klatovech policejní hlídka za volantem, je letos jubilejním padesátým řidičem, který byl v okrese Klatovy přistižen opilý při řízení.

„Situace je opravdu vážná, policie bude proto pokračovat v kontrolách v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlášených dopravních akcí,“ řekla Deníku klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Více než dvě promile naměřili kromě zmíněného cizince policisté v okrese od začátku roku i dalším pěti řidičům, až na jednu výjimku to byli mladí motoristé. „Největší množství alkoholu v dechu nebylo letos naměřeno řidiči, ale 57letému cyklistovi z Janovic. Ten nadýchal 3,38 promile,“ dodala Ladmanová.

Dalších patnáct mužů a žen usedlo od počátku roku na Klatovsku za volant po užití drog. Speciální přístroj u nich odhalil požití extáze, amfetaminu či konopí.
Podle závažnosti případu mohou být opilí či zfetovaní řidiči stíháni buď pro přestupek, nebo pro trestný čin. Nepomůže ani to, když řidič odmítne dechovou zkoušku nebo lékařské vyšetření. „Pokud se odepře podrobit vyšetření na alkohol či jinou návykovou látku, hrozí mu zákaz činnosti na jeden až dva roky a pokuta 25 až 50 tisíc korun,“ uvedla Ladmanová. I to se některým lidem zdá málo. „Mého dědečka i babičku srazil na silnici opilý řidič, takže vím, jaké je alkohol za volantem zlo. Pochopím ještě nějaký zbytkový alkohol, ale za více než jednu promili bych dával tvrdé tresty. Zákaz řízení a pokuta nic nevyřeší. Lidé se bojí jen vězení, nebo vyhazovu z práce. Soudy by měly přitvrdit,“ míní muž z Klatov. „Za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky jsme už uložili i nepodmíněné tresty, ale je pravda, že prvotrestané do vězení většinou neposíláme. Pro uložení výše trestu je u alkoholu důležité především jeho množství a také to, zda byl obžalovaný pro podobnou činnost již projednáván,“ uvedl místopředseda klatovského Okresního soudu Jaromír Veselý.