Každý druhý šestnáctiletý student již má zkušenosti s drogami. A každý pátý dokonce opakovaně. Vyplývá to z Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách, do které se zapojilo na čtyři tisíce šestnáctiletých studentů z celé republiky.
Přitom ještě před deseti lety to byla zhruba polovina. Podle psychiatra Karla Nešpora je hlavním důvodem stále větší dostupnost drog na trhu. Jeho slova potvrzuje i průzkum Deníku, jehož figuranti nakoupili bez problémů drogu ve 31 okresních městech.

Co se týká marihuany, tu především v menších městech a obcích na Klatovsku mladí lidé pěstují. Přesto se najdou takoví, kteří za ´hulení´ zaplatí. „Kde jsou mladí lidé, tam je obvykle i tráva. V hospodách nebo na diskotékách se dá pořídit za 250 korun gram,“ řekl dvacetiletý Lukáš z Klatov. „Když zrovna nemám zásobu, mám pár kamarádů, kteří trávu pěstují. Takže není problém se dozásobit. Nebo zajedu za známými do Plzně,“ dodal. Pěstování ale s sebou nese rizika, že na nelegální zahradničení někdo přijde. „Pěstitel si musí najít vhodné místo, kam nepřijde moc lidí. Ideální je domácí skleník nebo záhon za domem. Kdo ale bydlí v paneláku, vhodné místo shání hůř,“ vysvětlil jednadvacetiletý Petr, který marihuanu zakomponoval do skleníku mezi ostatní rostliny. „Tak se alespoň snáze schová,“ dodal. Většina pěstitelů se ale nestává dealery. Co jim vyroste, to vykouří. „Nebo někomu trochu věnuji,“ podotkl další mladík z Klatovska.

Naopak příznivci pervitinu a podobných drog musí vyzrát nad lékárníky. To potvrdil klatovský lékárník Pavel Voráč, po kterém občas zákazníci chtějí deset balení Modafenu najednou. „Já samozřejmě takové množství nemusím prodat a dotyčnému dám třeba jen dvě balení. Jenže on si pošle známého pro další nebo oběhne deset lékáren,“ dodává.

„Pomohlo by, kdyby se začalo vážně uvažovat o omezení volně prodejných léků, které obsahují pseudoefedrin,“ navrhuje jako jedno z řešení Nešpor. Z pseudoefedrinu se vyrábí oblíbená česká droga pervitin. Zároveň psychiatr upozorňuje, že závislosti většinou chodí ruku v ruce. „Mnohonásobně větší riziko závislosti na drogách je, když dítě kouří či pije. Droga pak přichází do připraveného terénu,“ varuje Nešpor.

Nejvíce zkušeností s drogami mají studenti učilišť (56,9 procenta), nejméně z gymnázií (33,8). Nejoblíbenější jsou stále konopné látky, zejména marihuana – alespoň jednou ji zkusilo pětačtyřicet procent šestnáctiletých studentů, opakovaně je zkusilo 21,8 procenta, tedy více než jedna pětina.