Ještě před dvěma lety řešili mnozí Sušičané problém, kam jít k zubaři. Ve městě pod Svatoborem jich bylo málo a navíc většina z nich odmítala přijmout nové pacienty s odůvodněním, že už tak jich mají nadbytek.

Podle zástupce zubařské komory na Klatovsku Tomáše Brady je ale v současné době situace s počtem stomatologů stabilizovaná. „V Klatovech a nejbližším okolí je stomatologů dostatek, na Sušicku se jejich počet mírně navýšil,“ uvedl Brada. Přesto podle jeho slov není ještě počet zubařů v okrese ideální. „Zubní lékař je v dnešní době, a to se vůbec nebojím říct, tak trochu časovaná bomba. Až se totiž ti, kteří se blíží k důchodovému věku, rozhodnou odejít, vyvstane zase problém, kde sehnat nové,“ vysvětluje Brada.

To, že mladí lidé o práci zubního lékaře v místě svého bydliště nemají zájem a raději zůstávají v Praze, nebo v jiných větších městech, je celorepublikový trend. Důkazem je skutečnost, že za loňský rok si na Klatovsku otevřel ordinaci pouze jeden mladý zubař.

K zubařskému povolání v českých podmínkách se před dvěma lety vrátila také Olga Hurťáková ze Sušice. Po třiceti letech se vrátila z ciziny a rozhodla se ve městě pod Svatoborem otevřít si svoji ordinaci. „Věděla jsem, že právě na Sušicku je problém s nedostatkem zubařů. A také jsem měla informace o tom, že zdejší zubaři odmítají přibírat nové pacienty, protože už jich mají moc,“ vysvětluje důvody otevření své ordinace Hurťáková.

Brzy měla sušická stomatoložka dost pacientů, přesto ještě dnes, když k ní někdo přijde a požádá ji o zaregistrování, neodmítne. „Docela se rozkřiklo, že stále přibírám, ale mně je líto pacienty odmítnout. Když vám pacient v ordinaci pláče, že nemá kam jít k zubaři, těžko řeknete ne,“ dodává Hurťáková.
Najdou se však po dnešních zubařích mladí nástupci? Olga Hurťáková se bojí, že bude problém. „V dnešní době, pokud si chce mladý zubař otevřít svou ordinaci, těžko dostane úvěr od banky. Problém ale je i v případě, kdy by nastupující zubař rád získával zkušenosti od staršího kolegy a poté by eventuelně mohl převzít jeho ordinaci. V takových případech totiž zubařská komora požaduje, aby starší zubař měl učitelský kurz a ten mnozí nemají,“ vysvětluje Hurťáková.