Samovolných potratů přibývá. Jen na Klatovsku takto přijdou o dítě zhruba dvě ženy týdně. „Příčin může být celá řada, včetně genetických potíží,“ vysvětlil primář klatovského gynekologicko– porodnického oddělení Miroslav Vondraš. „Pokud žena potratí do dvanáctého týdne těhotenství, těžko můžeme určit příčinu. Když je ale potrat opakovaný, doporučíme genetické vyšetření,“ dodal.

Celostátně je počet samovolných potratů alarmující. V loňském roce představovaly 35 procent všech potratů. Za posledních deset let se toto číslo zvětšilo skoro o 15 procent.

„Čím starší je těhotná žena, tím větší je riziko potratu. K věku se přidává i chemie v potravinách a ve vodě, kterou pijeme. Jde o hormony nebo antibiotika. Zhoršená situace je především ve velkých městech včetně Prahy,“ řekl Deníku primář gynekologicko-porodnického oddělení fakultní Thomayerovy nemocnice Tomáš Peterka.

Dnes dvaadvacetiletá Adéla z Klatovska otěhotněla už v sedmnácti. Zřejmě stres způsobil to, že během několika týdnů o dítě přišla. „Měla jsem obavy z dostudování, navíc jsme kvůli mému stavu chystali svatbu. Všechno se to na mě valilo a to byl možná důvod, proč jsem potratila,“ vzpomíná.
Zkušenosti se samovolným potratem má i osmadvacetiletá Jaroslava ze Sušice. „Když jsme se s manželem pokoušeli o druhé dítě, nedonosila jsem ho. Bylo to pro mě dost deprimující, nicméně jsem nepodlehla žádným depresivním stavům a zkusila jsem otěhotnět znova. Tentokrát už bylo všechno bez problémů a máme zdravou holčičku,“ dodala.

Naopak počet uměle přerušených těhotenství v posledních letech klesá. Podle lékařů je to dáno stále lepší dostupností antikoncepce a odbourávání některých tabu a v mnohých případech i zodpovědností partnerů. Vedle toho však Klatovskem vloni otřásl případ nejmladšího otce v Čechách. Teprve třináctiletý školák přivedl do jiného stavu svou sedmnáctiletou sestru. Ta nejprve tvrdila, že ji znásilnil neznámý muž. Případem se tehdy zabýval klatovský okresní soud.

„Uměle přerušené těhotenství? Ano, ale jen ve výjimečných případech. Riskovat zdraví ženy kvůli nezodpovědnosti partnerů je podle mě neetické,“ míní Jana Kufnerová z Klatov.

České zákony umožňují přerušit těhotenství do 12. týdne. Jen z vážných zdravotních důvodů pak lze potrat provést v kterékoli fázi těhotenství.