"Na Sušici naváže druhé klání 17. 5. v Olomouci a celou sérii završí otevřené Mistrovství České republiky 2008, které bude hostit 25. května areál Hlučín u Ostravy,“ uvedl Kryštof Šabacký z pořádající agentury. Celé série by se podle něj mělo zúčastnit nejméně 28 sportovců z republiky, z nichž někteří již mají zkušenosti i z mezinárodních klání. Líté boje doplní exhibiční vystoupení Martina Komárka, čtyřnásobného mistra Evropy a jednoho z nejlepších světových borců v tomto divácky atraktivním sportu.

„Závod probíhá na vyvýšeném krytém pódiu 6 x 8 metrů. Používají se osoustružené kmeny topolu z jižních Čech. Vybírám je já,“ řekl Komárek a dodal: „Na většinu závodů se dovážejí topoly z holandských plantáží, ale to by bylo finančně náročné. Vždycky však na závod to dřevo musí být ze stejné lokality a musí mít stejnou vlhkost. Toho se docílí tím, že se dává do prostoru se stálou vlhkostí a teplotou a každý špalek se balí do fólie. Také mají na milimetr stejné průměry.“

V Sušici bude k vidění 14 závodníků, kteří budou o volná místa na mistrovství ČR bojovat ve čtyřech disciplínách.
„Dvanáct nejlepších závodníků z kvalifikací, hodnocených dle časů a následného bodového skóre v jednotlivých disciplínách, postoupí automaticky do otevřeného Mistrovství České republiky 2008. Třináctým bude obhájce titulu David Síla a poslední čtrnácté místo v hlavním závodu zbývá na divokou kartu pro nejlepšího v intenzivním kempu,“ upřesnil Šabacký.

A proč v tuzemsku roste zájem o dřevorubecký sport? „Protože je to absolutně chlapský sport, není jenom o síle a svalech, ale závodník musí být všestranný. Každá disciplína potřebuje něco jiného, záleží na rychlosti, technice a hodně je to o psychice – ta je rozhodující,“ tvrdí Komárek.
Dřevorubectví si lidé v Sušici budou moci vyzkoušet i na vlastní kůži, pořadatelé slibují v rámci soutěží i zapůjčení motorové pily.