Téměř čtyři desítky posádek odemkly v sobotu v Sušici řeku Otavu. Letos už posedmé se vydali na plavbu do Horažďovic.
„V řece bylo dost vody, takže jsme mohli jet až k horažďovickému mostu. Už se nám totiž v minulosti stalo, že jsme skončili v Rabí,“ řekl organizátor a vodák Václav Slavík. Ten se s velkým symbolickým klíčem ujal úderem jedenácté hodiny slavnostního aktu, přičemž poprosil řeku o shovívavost s vodáky. „Přálo nám dokonce i počasí, ale voda nebyla zrovna nejteplejší. Sice jsme to neměřili, ale odhadli jsme to tak na čtyři stupně Celsia,“ dodal.

Kromě vodáků z Klatovska přijela i řada lidí z jižních Čech a dokonce z Prahy a Teplic.

„Na odemykání Otavy jsme letos poprvé. Pravidelně se ale účastníme odemykání Bíliny a jezdíme hodně na Labe,“ podotkl Radek Galík z teplického občanského sdružení Voda a rum. „Sem na Klatovsko jezdíme hodně v létě, ale spíš sjíždíme Vltavu. V Otavě bývá o prázdninách málo vody,“ dodal.
Nejmladším účastníkem sobotní plavby byl dvouletý Jakub Suchomel z Prahy, který už má za sebou několik podobných akcí. S ním přijel na Otavu tatínek Michal, s nímž malý Kuba vloni sjel celý Hron. Z této akce si ale zřejmě odnesl špatnou zkušenost, protože s blížícím se vyplutím začal plakat. „Zrovna před chvílí křičel, že vodu ne. Ale to jsou většinou jen počáteční obavy,“ pousmáli se Suchomelovi, kterých přijela do Sušice celá skupina. „Na téhle akci jsme už popáté,“ upřesnil Michal Suchomel.

Především zkušení vodáci si ještě v sušickém tábořišti, odkud účastníci vyplouvali, sjeli jez, většina lidí si však tento kousek odpustila.
Vodácká sezona na Otavě trvá půl roku a končí počátkem října. „Stejně jako odemykání se bude konat i tradiční zamykání Otavy,“ doplnil Slavík.