S orientací na internetu nemá žákyně osmého ročníku Základní školy v Komenského ulici v Sušici Martina Švecová sebemenší problémy. Přesto aby internet coby zdroj aktuálních informací upřednostnila před klasickou knihou, nemá ve zvyku.

„Chodím pravidelně do zdejší knihovny. Moji oblíbení autoři jsou Michael Ende a Luděk Stínil,“ přiznává žákyně. Navíc tamní škola přišla před časem s projektem Čtenářská dílna, díky které si mohou žáci nosit do školy své oblíbené knihy a v rámci jedné vyučovací hodiny českého jazyka týdně si ji mohou číst. Učitelka a zároveň autorka projektu Libuše Rebstöcková tvrdí, že tímto způsobem našli vztah ke knize postupně i ti nejzarputilejší odpůrci.
Knihovny na celém území republiky, včetně Klatovska, už dávno nejsou jen místem, kam si chodí milovníci četby půjčovat knihy. Jsou také místem, kde se stejně jako v internetové kavárně dá strávit nějaký čas u počítače.

„ Je to tak půl na půl,“ říká o počtu zájemců v knihovně o půjčování knih a o surfování na internetu hartmanická knihovnice Dana Reindlová. Tamní knihovna však našla zázemí v budově, kde sídlí i informační středisko, a tak internet je zde využíván i milovníky turistiky a všemi, kteří touží po rychlých informacích. „Děti si vyberou nějaké knihy nebo časopisy a pak stráví určitou dobu své návštěvy na internetu,“ dodává Reindlová. Podle jejích slov však zájem o klasickou četbu neutichá. „Mezi děvčaty jsou stále oblíbené dívčí románky, kluci si pro změnu vypůjčují fantasy romány. Hodně velký zájem je také o encyklopedie, hlavně zvířat,“ upřesnila Reindlová. Stejně jako knihy jdou ´na dračku´ časopisy, a to nejen mezi mládeží.

Internet ale zejména v knihovnách zažívá boom. Důkazem je i fakt, že březen už dávno není měsícem knihy, ale právě měsícem internetu. A protože se knihovníci snaží tento trend podporovat, pravidelnou součástí březnových nabídek většiny knihoven jsou právě kurzy na počítači pro dospělé, seniory či maminky na mateřské dovolené. Jejich cíl je jediný: aby se všichni zájemci naučili pracovat s jednou z nejmodernějších vymožeností dnešní doby – počítačem.