Odborníci začínají bít na poplach. Jen za první tři měsíce letošního roku si na Klatovsku sáhlo na život osm lidí. To je skoro stejně jako za celý tok 2006. S výjimkou tzv. demonstrativních sebevražd navíc lidé volí stále drastičtější způsoby.

Důvod sebevraždy se podaří objasnit jen v některých případech, neboť dopis na rozloučenou nechává jen část lidí. „Domnívám se ale, že hlavním důvodem na Klatovsku je tíživá ekonomická situace, s níž se lidé nedokáží vyrovnat a z níž pramení rodinné i další problémy,“ řekla Deníku klatovská psychiatrička Radka Krejčiříková, podle níž navíc trpí stále více lidí psychickými problémy, které mohou mít také vliv na takto zásadní rozhodnutí. „Další skupinou jsou lidé, kteří již nevidí důvod, proč setrvávat na světě. Patří sem především nevyléčitelně nemocní, kteří nevěří ve zlepšení svého zdravotního stavu,“ doplnila lékařka.

Lidé, kteří jsou rozhodnuti skoncovat se životem, volí většinou takové způsoby, aby je již nebylo možné zachránit. „Lidé častěji volí jako způsob sebevraždy oběšení, ale v posledních letech jsme zaznamenali i zastřelení, utonutí či lehnutí si do kolejiště,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. Z paměti klatovské veřejnosti jistě ještě dlouho nevymizí případ z května 2006, kdy se nedaleko nádraží před zraky šokovaných přihlížejících lidí upálil z nešťastné lásky mladík z Plzeňska.

Právě muži si na Klatovsku sahají na život mnohem častěji než ženy. „Například v roce 2006 spáchalo na Klatovsku sebevraždu devět lidí.Všichni byli muži,“ potvrdila Ladmanová.

Více v pátečním Klatovském deníku