Na zhruba pět stovek ročně za osobu se vyšplhaly poplatky za svoz odpadu, starostům i zastupitelům je jasné, že se neplatičů už zřejmě nezbaví.
„I když máme jeden z nejnižších poplatků, který činí tři stovky, najdou se jedinci, kteří ani tohle nezaplatí,“ uvedl starosta Kolince Pavel Princ. „Jde hlavně o lidi, kteří dluží na více místech. Jedinou cestou je vymáhání poplatku a pohrození exekucí,“ dodal.

Stejný způsob vymáhání poplatků zavedli i v Železné Rudě, kde už lidé dluží městu zhruba milion korun. „Jsou to hlavně peníze za nájmy a služby, ale jsou v tom i poplatky za svoz odpadu,“ podotkl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. „Už jsme posílali upomínky, ale na to řada lidí nereaguje,“ dodal.
Exekučnímu řízení se zatím chtějí vyhnout zastupitelé Chudenic. „Částky nejsou tak vysoké, abychom kvůli tomu museli rozjíždět nějaký právní spor. I když se platební morálka za poslední roky velmi zlepšila, najdou se jedinci, kteří za popelnice neplatí. Týká se to především obyvatel spádových obcí,“ upřesnil starosta Chudenic David Klíma. „V jednom případě jde dokonce o člověka, který podniká,“ doplnil.

U systému upomínek zatím zůstávají i sušičtí zastupitelé. „Občas se totiž stane, že narazíme na domácnost, která se dostala do finančních potíží. Takže se s takovými lidmi snažíme nejprve domluvit,“ podotkl sušický starosta Petr Mottl.

Naopak většina lidí tvrdí, že města by v tomto směru neměla mít s neplatiči slitování. „Dát ročně několik stovek za popelnici není tak horentní suma, aby ji lidé nemohli zaplatit. I mí rodiče platí za svoz odpadu a jsou to důchodci,“ míní František Makovec ze Sušice. „Ani v Janovicích nejsou platby za svoz odpadu stoprocentní. Pokud někdo nezaplatí, následuje upomínka, platební výměr a nakonec exekuční výměr,“ vysvětlil tamní starosta Michal Linhart. „Nakonec záleží na rozhodnutí zastupitelstva, zda bude pohledávku dál vymáhat, nebo ji promine,“ dodal.