Krajský soud v Plzni rozhodl koncem března v neveřejném zasedání, že zastavuje trestní stíhání Jana Ševčíka, který měl podle obžaloby pomoci řediteli firmy Silnice Klatovy Ladislavu Koláčnému ke zpronevěře 24 milionů korun. Na dotaz Deníku to včera potvrdil Ševčíkův advokát Rostislav Netrval.
Soud rozhodl s ohledem na vážné zdravotní problémy Ševčíka, a to na základě Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, která byla sjednána v Římě již v roce 1950 (u nás vstoupila v platnost v roce 1992) a která je nadřazená českým zákonům.

„Zjištěné zdravotní postižení sice nevylučuje z lékařského hlediska účast obžalovaného před soudem při projednávání trestní věci, ale jeho účast je vysoce riziková a proto ji zdravotní postižení nepochybně omezuje. Je vysoké riziko, že účast na soudním jednání by mohla zhoršit jeho zdravotní stav,“ tlumočil stanovisko plzeňského soudu Netrval.

Podle obžaloby vytunelovali Koláčný se Ševčíkem v roce 1996 nezákonnými obchody s akciemi Zemědělský a potravinářský investiční fond (ZPIF), jehož byl v té době Koláčný předsedou představenstva. Ševčík tehdy byl členem představenstva společnosti Priorit, která prostřednictvím makléřské společnosti nakoupila celkem 23 bloků akcií různých firem. Ty pak s velkým ziskem odprodala ZPIF. Tomu tak podle obžaloby vznikla škoda více než 24 milionů korun a později šel do likvidace. Oba muži uvedli, že se cítí nevinní a že z obchodů neměli žádný majetkový prospěch.

Zatímco stíhání Ševčíka by mohlo být obnoveno jen nejvyšším státním zastupitelstvím, což není pravděpodobné, neboť znalci nepředpokládají výrazné zlepšení jeho zdravotního stavu, Koláčného čeká pokračování soudního líčení, které se vleče již od roku 2005. V případě, že bude uznán vinným, mu hrozí pět až dvanáct let vězení.