Spoustu dárků, květin a gratulací dostala včera odpoledne Anna Brůhová z Dolan, která oslavila v tamním kulturním domě pětadevadesáté narozeniny. I přes svůj vysoký věk je stále plná života a rozhodně neztrácí ani smysl pro humor. Popřát jípřišli příbuzní a známí a také starosta Dolan Václav Zeman.
„Recept na dlouhověkost? To nejste první, kdo se mě na to ptá. Asi to máme v rodině, protože můj bratr se dožil necelé devadesátky. Ale zajímavé je, že jsem nikdy nemarodila. Ani s chřipkou. Možná je to životosprávou a taky tím, že dříve nebylo v potravinách tolik chemikálií jako dnes,“ prozradila oslavenkyně, která byla dlouho členkou tamního Sokola. Právě pro tělovýchovu žila naplno a účastnila se i řady sokolských sletů. Na to poukazoval i dort s logem tělovýchovy.

Ještě před rokem se Anna Brůhová těšila dokonalému zdraví, v poslední době má ale problémy s chůzí. „To mě dost mrzí. Vloni jsem sázela brambory, chodila na procházky a mohla jsem dělat úplně všechno. Teď už je to horší, takže většinu dne odpočívám doma. Ale jinak si na zdraví nemohu stěžovat,“ podotkla důchodkyně, jejíž rodiče na dlouhověkost naopak štěstí neměli. „Zemřeli relativně mladí. Naopak bratr měl tuhý kořínek a i v pozdějším věku se k údivu spousty lidí v zimě otužoval svlečený do půl těla,“ vzpomíná Anna Brůhová.

Její neteř Alena Brůhová na ni prozradila, že v mládí jezdila i na motorce. „Měla čezetu 175 a dokonce to byla asi první motorka v Dolanech,“ řekla.
Za oslavenkyní se v dohledné době chystají i pravnoučata a vnoučata. Ty má Anna Brůhová ale jen ze strany svých sourozenců. Sama se totiž nikdy nevdala. „Vždycky jsem byla soběstačná a manželství mi nikdy nechybělo,“ dodala.

Do školy chodila Anna Brůhová nejprve v Dolanech, poté vystudovala klatovskou obchodní akademii. „Celý život jsem pak pracovala v kanceláři v klatovské škodovce. Kromě toho jsem se naučila srbo–chorvatsky, což se mi pak hodilo při cestě do bývalé Jugoslávie,“ zavzpomínala dolanská rodačka, která pracovala až do pětasedmdesáti.