Už čtvrt roku řeší maminky v Hartmanicích a v Kašperských Horách zásadní problém – kam jít s dítětem k lékaři. Pediatrička Mária Patáková, která v daném dvojobvodě vykonávala více než 15 let lékařskou praxi, v závěru loňského roku odešla jinam. Do uvolněných ordinací se dosud nepodařilo získat náhradu.
„Mám dvě děti ve věku dvě a pět let, které poměrně často marodí. Kdybych neměla k dispozici auto, do kterého děti naložím a odvezu k lékaři do 15 kilometrů vzdálené Sušice, nevím, co bych dělala. A cestování autobusem s dítětem v horečkách si neumím představit,“ posteskla si maminka Irena Valdmanová z Hartmanic.

Ihned po odchodu lékařky Patákové vypsal Krajský úřad v Plzni výběrové řízení na uvolněné místo. V prvním kole se však nikdo nepřihlásil, nyní běží do konce dubna druhé kolo, ale podle informací Deníku stále není žádný uchazeč.

Snahu vyvíjejí také radnice v obou městech. „Samozřejmě nám není lhostejné, když v obci chybí dětský lékař. Maminky se k nám chodí ptát, jak hodláme věc řešit,“ uvedla Dana Bauchová z Městského úřadu v Hartmanicích. „V naší kompetenci ale není shánět lékaře, my mu jen jako obec můžeme vytvořit podmínky pro práci, to znamená nabídnout bydlení, ordinaci a podobně,“ dodala Bauchová. Podobně jsou na tom v Kašperských Horách. „Rádi bychom sehnali lékaře, ale jde o celorepublikový trend – lékařů je nedostatek,“ domnívá se starostka Kašperských Hor Alena Balounová.

Díky vstřícnosti praktických lékařů v těchto šumavských obcích se podařilo najít řešení, i když jen dočasné. Do Hartmanic jezdí dvakrát týdně dětská lékařka Jindřiška Duffková, jejímž rajónem jsou Velhartice a Kolinec. V Kašperských Horách na dva půldny v týdnu ´zaskakuje´ pediatrička ze Sušice Jana Bojanovská a také tamní lékař pro dospělé Ladislav Jon si rozšířil registraci a v akutních případech ošetří i malé pacienty.