Zaměstnáváním zdravotně postižených lidí nebo odběrem výrobků od firem, kde pracuje více než polovina těchto osob. Těmito způsoby si nejčastěji firmy z Klatovska plní svoji povinnost vůči handicapovaným občanům. V opačném případě jim totiž hrozí až dvoumilionová pokuta od státu.

„V současné době dáváme dohromady všechny tiskopisy, které nám firmy zasílají. V nich jsou uvedeny způsoby, jakými si zaměstnavatelé v průběhu loňského roku plnili své povinnosti vůči zdravotně postiženým,“ potvrdila Deníku ředitelka Úřadu práce v Klatovech Marie Bučková.
Firmy z Klatovska s více než 25 zaměstnanci, na které se povinnost vztahuje, jsou ukázněné a za rok 2006 nenašel úřad práce žádného hříšníka, který by se zákonu vyhýbal a za nedodržení zákona zaplatil pokutu.

Kombinaci dvou možností, jak vyhovět liteře zákona, volili v Solo Sirkárně v Sušici. „V naší společnosti pracují dvě osoby se zdravotním postižením. Zákonnou povinnost si ale plníme i tím, že nakupujeme materiál, konkrétně polypropylen, od firmy, která zaměstnává z více než 50 procent zdravotně postižené,“ uvedl generální ředitel Solo Sirkárny Věroslav Puchinger.

Podle ředitelky klatovského úřadu práce je právě varianta odběru výrobků od zaměstnavatelů s více než 50procentním podílem zdravotně postižených pracujících tou nejčastější, kterou klatovské firmy volí. „Jsou to hlavně případy společností, které nemají možnost zaměstnávat handicapované osoby přímo ve firmě,“ upřesnila Bučková.

O tom, jak se těžko hledá uplatnění na trhu práce, vědí zdravotně postižení své. „Mám pár známých, kteří stejně jako já mají hudební vzdělání a našli uplatnění jako učitelé hudby. Někteří si dokonce vydělávají hraním po kavárnách,“ říká Emília Mayerová z Klatov. Mladá žena, která je nevidomá, se sice hudbě věnuje jako svému koníčku, ale profesí je masérka. „Mám pronajaté prostory od klatovské radnice a přes úřad práce jsem si udělala rekvalifikační kurz. Jsem ve své práci spokojená,“ dodává Mayerová.

Stále je ale hodně těch, kteří práci marně hledají. Úřad práce v Klatovech například v těchto dnech vede ve své evidenci 485 osob se zdravotním postižením bez zaměstnání, z toho je 255 žen. Naopak v nabídce stejného úřadu je jen 25 volných pracovních míst pro občany s postižením.