Jarní práce na polích v regionu se zastavily. Na území Klatovska je zaseto jen malé množství jařin, mnozí zemědělci vyčkávali a teď se do polí prý nedostanou dříve než po Velikonocích. Meteorologové totiž i nadále hlásí mrazíky, sněžení a oblačnost.

„Máme strach, že po Velikonocích bude pozdě. Zasít se stihlo opravdu jen místy, jde hlavně o rané obiloviny a mák. Většina ostatních obilovin se vysela na podzim,“ říká předseda Okresní agrární komory v Klatovech Jiří Lojda a dodává, že netuší, co počasí na polích může ještě nadělat za škody.
„Měli jsme radost z toho, že jaro přišlo o čtrnáct dnů dříve než loni. Přesto jsme vyčkávali, a to nám může nyní nadělat vrásky,“ popisuje zemědělec.
Na některých místech regionu se přesto dokončila orba, jinde probíhá i v těchto dnech.

Na Klatovsku se v letošním roce budou pěstovat především tradiční obiloviny, pro které je odbyt jak na domácím trhu, tak v zahraničí. Světová poptávka po obilí roste především z řad obyvatelstva v rozvojových státech.

Méně než v loňském roce uvidíte na polích v regionu také brambory. Na Klatovsku je totiž jejich pěstování okrajovou záležitostí.
Největší zájem je nyní o průmyslové brambory, které v našem regionu pěstuje také družstvo Velký Bor.
„Poptávka po tomto druhu brambor stoupá. Zájem má škrobárna. V letošním roce vysadíme stejně jako loni. Jde ale jen o zhruba 20 hektarů,“ říká předseda tamního družstva Václav Šmat. „Konzumní brambory dodávají na trh malí pěstitelé. Některé velké podniky pěstování brambor úplně ukončily,“ dodal Šmat.

„Konkurence je veliká. V minulosti se jen na Klatovsku pěstovalo třeba 1000 hektarů lnu. Textilní podniky v regionu skončily, omezily provoz a zájem o len klesl. Dnes bychom ho prostě neměli ani kde zpracovat,“ popisuje Jiří Lojda.