Stovky zvěře hynou každoročně s počátkem jara pod koly aut na silnici ale i pod zemědělskou technikou.
Myslivecká sdružení v okolí měst hlásí stále narůstající počet srážek dopravních prostředků se zvěří. Dokonce mnohde myslivci zvěř neloví, protože ztráty na silnicích převyšují plánovaný lov.

„Letošní zima byla opět mírná, a tak se na polích objevují první mláďata jako jsou například zajíčci,“ říká Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty.
„Protože letošní počasí má vliv na časné setí jařin, které proběhlo mnohde už na konci února, většina prvních zajíčků zahyne pod velkou zemědělskou mechanizací při přípravě půdy pro setí. Širokozáběrová a rychle se pohybující zemědělská mechanizace má doslova katastrofální účinky zejména na „březňáčky,“ říká Šilha.

Na polích jsou také v tuto dobu už přihnojovány ozimé obiloviny dusíkatými hnojivy a jsou aplikovány herbicidy proti plevelům v ozimých plodinách. Provádí se samozřejmě také insekticidní ochrana řepky ozimé proti škůdcům. Počasí letos také dovoluje, aby se na polích dokončilo setí jarních obilovin jako je ječmen, oves, pšenice a triticale. V lesích probíhá likvidace stromů po větrné kalamitě a na některých místech dokonce jarní výsadba nových stromků.

„To všechno má na úhynu mláďat v lesích vážný podíl. Dalším nebezpečím pro zvěř jsou v tuto chvíli volně pobíhající a toulaví psi. I oni nadělají na mláďatech a slabších kusech velké škody,“ říká dlouholetý nimrod z Klatovska Jindřich Zábranský.

„Psi jsou zvláště nebezpeční v zimních měsících, kdy neustálým rušením zvěře způsobují velké ztráty energetických zásob a zvěř pak hyne na uštvání či na záněty dýchacích orgánů,“ pokračuje ve výčtu Jiří Šilha.

Kvůli počasí se už v tuto chvíli u nás objevují čápi bílí, ze zimního spánku se probudili jezevci, přiletěli špačci, začaly už na některých místech kvést blatouchy i modříny, což nebývá většinou v tuto dobu obvyklé.