Sexuální touha po 14leté Lucii přivedla včera před klatovský soud Mariana Gumana (26) z Bezděkova. Ten se k loňskému prázdninovému sexu se školačkou sice přiznal, ale tvrdí, že ho ona ke styku vyprovokovala a že spolu spali jen jednou, zatímco dívka policistům řekla, že to bylo opakovaně.

„Lucii jsem poznal v Mileticích, kde byla na prázdninách u své tety, která je moje kamarádka. Ta mě tehdy poprosila, jestli bych u ní doma nezůstal a nepohlídal jí syna, když půjde na diskotéku. Tak jsem tam zůstal. Lucie ale za mnou přišla do pokoje a provokovala mě. Lehla si na postel a onanovala se svíčkou. Pak přišla ke mně a sahala mi do poklopce. Říkal jsem jí, že bude průser, ale ona tvrdila, že už není panna, takže do toho nikomu nic není,“ tvrdil u soudu Guman a několikrát zopakoval, že toho lituje. „Tenkrát mi nasadila prezervativ, který měla v kapse. Netrvalo to ani dvě minuty a vůbec k ničemu jsem ji nenutil. Stydím se za to,“ vykládal u soudu Guman, který je podle soudního znalce na hranici mezi normalitou a lehkou duševní retardací. „Není společensky nebezpečný a netrpí sexuální deviací,“ doplnil znalec z oboru sexuologie Vladimír Šupina.

V rozporu s Gumanovým tvrzením jsou ale slova Lucie, která je chovankou dětského domova v Tachově. Dívka policistům řekla, že se jí sice Marian nelíbil, ale když jí nabídl, že by spolu mohli mít sex, tak nakonec souhlasila. „Ještě jsem to nikdy předtím s nikým nedělala, a tak jsem byla zvědavá. Dělali jsme to asi čtyřikrát, vždy v pátek, když byla teta na diskotéce. Žádnou ochranu nepoužíval. Dělali jsme to vždy z Marianovy iniciativy, ale já jsem s ním šla dobrovolně,“ vypověděla Lucie. „Je to celé lež, hází na mě špínu,“ reagoval na její slova Guman, kterému ale příliš nenahrává jeho trestní rejstřík.

Dostal již dvě podmínky, první v roce 2001 za krádež a druhou v roce 2006 za podvody, jichž se dopustil tím, že neoprávněně pobíral nemocenské dávky poté, co si nechal vystavovat potvrzení o pracovní neschopnosti, ač byl zdravý. V současné době mají navíc soudy v Plzni a Klatovech rozjednány další tři jeho případy, jeden pro úvěrové podvody a dva pro řízení vozidla bez oprávnění.

Senát v čele se soudcem Markem Poláčkem hlavní líčení odročil na konec března, kdy by měla být vyslechnuta poškozená dívka a její teta a také soudní znalkyně.

Guman, jemuž hrozí v krajním případě až osm let vězení, není jediným, kdo v těchto dnech stanul nebo stane před klatovským soudem kvůli pohlavnímu zneužívání. Minulý týden byl za sex s mentálně retardovanou 14letou dívkou k 13 měsícům podmíněně nepravomocně odsouzen Milan More z Klatov, na zahájení líčení už čeká 33letý muž z Klatovska, který vloni zneužil svoji 11letou neteř.