VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé na Klatovsku se zadlužují. Využívají služeb lichvářů a berou si různé půjčky

KLATOVSKO - Možnosti půjček a úvěrů na nás volají z letáků a inzerátů. Mnozí lidé neodolají

8.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Petr Bělka

Stále více rodin na Klatovsku se zadlužuje. Využívají různých nákupů na splátky, možností úvěrů, půjček.
Řada rodin i jednotlivců se však kvůli dluhům dostali do potyček se zákonem.

„Vzali jsme si úvěr šedesát tisíc korun, abychom měli na úhradu plynové přípojky. Pak jsme nakoupili nějaké zboží, elektroniku, nábytek na splátky. Peníze jsem brzy utratila a najednou jsem zjistila, že mi nezbývají peníze na pravidelné splátky. Vyřešila jsem to tak, že si další půjčku vzal manžel, že budeme půjčku platit půjčkou a splácet jen jednu. Mezitím začala naskakovat různá penále. Dlouho jsem marodila a žili jsme jen z mé nemocenské a důchodu mého manžela. Syn byl bez práce. Začali jsme se v dluzích utápět a řešili to půjčkami mezi přáteli, rodinou a dalším úvěrem. Ručili nám kamarádi. Bohužel bývalí, protože jsme ani tyto úvěry nespláceli. Dnes dlužíme více než půl milionu korun,“ popisuje svůj příběh paní Jana z Klatovska.
„Náš případ se řešil soudně, máme nařízené splátky. U našich dveří bouchali už různí vymahači, exekutoři. Vždycky se to nějak udělalo, zaplatili jsme potřebnou splátku a byl na chvíli klid. Přišli jsme o přátelé, dostali jsme se do řečí. V obchodě potravin nám narostl dluh tak vysoký, že nám přestala prodavačka zboží dávat. Snažili jsme se ale vždy když přišly peníze, dlužnou částku trochu umazat, ale bylo to nekonečné. Občas jsme doma jedli takové ty čínské polévky za pět korun, protože jsme opravdu neměli z čeho si jídlo koupit,“ popisuje Jana.

„Takových případů je v regionu celá řada. Lidé se snažili půjčky řešit půjčkami a pak se dostali do platební nechopnosti. Pokud musíme nějaké takové případy řešit, snažíme se s lidmi nejprve domluvit, teprve až poté přichází na řadu různé exekuce,“ popisuje situaci Dalimil Mika z exekučního úřadu v Klatovech.

„Nejvíce se české domácnosti zadluží před Vánoci, kdy se pouštějí do bezhlavého nákupu zboží na splátky. Většina z nich pak ale nesplácí,“ dodal exekutor.

„Už jsme uvažovali i o tom, že na sebe vyhlásíme osobní bankrot, jak se o tom v poslední době tolik mluví a píše. Není to ale vůbec nic jednoduchého, i když pro nás dlužníky může být velkou šancí. Musíte předložit celou řadu dokladů a vůbec není jisté, zda soud vaše oddlužení schválí,“ popisuje paní Jana.

Reklamy a letáky na půjčky a úvěry zaplavují poštovní schránky a naše domácnosti. Možnosti půjček se na nás valí z rozhlasu, televize, stránek novin.
„Lidé by si měli dříve, než se rozhodnou vzít si nějakou půjčku a nebo úvěr, vše promyslet, spočítat si, zda je nabídka výhodná a zda je v jejich silách splácet. Vím, že v těžkých finannčních krizích jste většinou rádi, že vám někdo někde půjčí peníze, přesto není rozumné přistupovat na nesmyslně vysoké úroky,“ říká Mika. Pokud máte nějaké dluhy nebo dluží někdo vám, můžete využít insolvenčního zákona, který začal platit od 1. ledna letošního roku.

Zákon umožňuje řešit úpadek dlužníka – nepodnikatele také oddlužením. Návrh na povolení oddlužení podle desatera zveřejněného na stránkách www.justice.cz. může podat pouze dlužník a k návrhu musí soudu doložit celou řadu dokumentů (přehledy o příjmech, majetku, souhlas manžela apod.). Soud vždy posuzuje, zda je dlužník poctivý a zda je jeho plán oddlužení ekonomicky reálný. Těm věřitelům, kteří nemají své pohledávky zajištěny, se totiž musí na úhradu jejich pohledávek dostat 30 %. jestliže dlužník úspěšně projde testem poctivosti a soud oddlužení povolí, rozhodnou nezajištění věřitelé hlasováním, zda dojde k prodeji dlužníkova majetku nebo zda dlužník bude po dobu příštích pěti let odevzdávat nezajištěným věřitelům téměř všechny své příjmy v rámci plnění splátkového kalendáře, a to v rozsahu, v jakém z jeho příjmu mohou být při exekuci uspokojeny přednostní pohledávky.

Tato částka je u každého dlužníka jiná, záleží například na počtu vyživovaných osob. V každém případě je výrazně nižší, než s jakou byl dlužník zvyklý hospodařit. Jestliže dlužník řádně plán oddlužení splní, soud rozhodne, že se mu zbytek dluhů promíjí. Jinak na majetek dlužníka vyhlásí konkurs.

Autor: Ludvík Pouza

8.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 35 000 Kč

Specialisté v oblasti zahraničních vztahů a služeb MANAŽER PRO PŘESHRANIČNÍ SPOLUPRÁCI. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: , - NJ na velmi dobré úrovni (jednání probíhají i v němčině),, - VŠ vzdělání a min. 3-letá praxe v oboru činnosti nebo příbuzném oboru, který odpovídá programu ČR-Bavorsko; nebo SŠ vzdělání a min 5-letá praxe v obor, - znalost práce na PC, - organizační, komunikační a prezentační schopnosti a zkušenosti, - časová flexibilita, samostatnost, vícedenní cesty i do zahraničí, - řidičský průkaz sk. B, vlastní automobil, - znalost regionu, VÝHODOU: AJ, zkušenosti s projekty z fondů EU, znalosti z oblasti státní správy a neziskového sektoru, PRACOVNÍ NÁPLŇ:, - řízení, zajištění a koordinace jednotlivých aktivit projektu "Region budoucnosti Bavorský les - Šumava 2020+" ve spolupráci s asistentkou/asistentem projektu, - zajištění činnosti Kontaktního místa pro přeshraniční spolupráci (poradenství o možnostech přeshraniční spolupráce, aktivní vyhledávání kontaktů, partnerství, přenos zkušeností, organizace informačních akcí a další), - vypracování Strategie rozvoje Bavorský les-Šumava 2020+ (spolupráce na procesu vytváření strategie, schůzky s experty, on-line konzultace, prezentace výsledků, organizace Strategického sympózia, kde bude strategie představena a další), - vytvoření Platformy pro meziregionální transfer know-how (výměna zkušeností s evropskými příhraničními regiony formou vzájemnch návštěv a konzultací), - organizace aktivit v oblasti přeshraniční splupráce škol a mládeže, - aktivní spolupráce s partnery, především s bavorskou částí Euregia a členy Řídícího grémia projektu, - komunikace a aktivní spolupráce s obcemi, městy, mikroregiony, místními akčními skupinami a dalšími aktéry v regionu se zaměřením na témata a cíle projektu, - účast na jednáních přeshraničního a mezinárodního významu v ČR i zahraničí, - práce s veřejností, POŽADOVANÉ DOKLADY:, - strukturovaný profesní životopis, - motivační dopis, - doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání (kopie), POŽADOVANÉ DOKLADY ZASÍLEJTE DO 17.8.2018 na e-mail: vendula.francova@euregio.cz, , Projekt "Region budoucnosti Bavorský les - Šumava 2020+" je k nahlédnutí v kanceláři Euroregionu Šumava, Běšiny 150, 339 01 Klatovy. Pracoviště: Euroregion šumava - jihozápadní čechy - pracoviště, 339 01 Klatovy 1. Informace: Vendula Francová, +420 376 399 472.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 21 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Mechanik provozní údržby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: provozní údržbář, elektrikář s vyhláškou 50,. Pracoviště: Ponnath řezničtí mistři, s.r.o., Pražská, č.p. 117, 342 01 Sušice 1. Informace: Pavel Samec, +420 376 524 521.

Výroba - Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení 25 000 Kč

Obsluha ostatních stacionárních strojů a zařízení jinde neuvedená STROJNÍK, OBSLUHA A ÚDRŽBA OBALOVNY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Silnice Klatovy a.s. - Obalovna Dobršín, Dobršín č.p. 1,342 01 Sušice 1, Požadujeme: řidičské oprávnění sk.C nebo T, svářečský průkaz, profesní nebo strojírenský průkaz výhodou ( možno získat po zapracování)., Benefity: příspěvek na dojíždění, penzijní a životní pojištění, na stravování, dovolená 5 týdnů, roční odměny, příspěvek na rekreaci a dětské tábory., Kontaktní osoba: Ing. Švec tel.773528883. Pracoviště: Silnice klatovy a.s. - obalovna dobršín, 342 01 Sušice 1. Informace: Švec, +420 773 528 883.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 35 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v ostatní výrobě Mistr. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Součástí Vaší pracovní náplně bude:, · organizační a technické zajištění směny, zabezpečení bezchybného toku výroby, . odpovědnost za správnou technologickou a kvalitní přípravu zakázky a její následné provedení dle pracovních a kontrolních dokladů, . odpovědnost za výsledky směny, kvalitu a kvantitu výroby, . organizace práce podřízených, jejich motivace a rozvoj, . koordinace požadavků výroby na sklad, . dohlížení na dodržování pracovní doby, . dodržování a kontrola bezpečnosti práce, požarních předpisů a prevenci vzniku úrazů a neshod v rámci BOZP a PO, . spoluúčast na přípravách a zavádění nových projektů do výroby, · úzká spolupráce s mateřským závodem v Německu, , Ideální kandidáti splňují následující požadavky:, · SŠ vzdělání technického směru, · praxe na obdobné pozici podmínkou, · dobré komunikační a řídící schopnosti, · zkušenosti s prací v programech SAP, HYDRA výhodou, · znalost NJ na komunikativní úrovni, · praktické zaměření, schopnost určit si priority a operativně řešit problémy, · iniciativa, samostatnost, rozhodnost, komunikativnost, aktivní přístup, ochota se vzdělávat, · řidičský průkaz skupiny B. Pracoviště: Uvex čr s.r.o., Chodská, č.p. 875, 340 22 Nýrsko. Informace: Irena Krumlová, +420 376 376 816.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokolovna ve Strážově

Sokolovna dostala novou střechu

Ilustrační foto.

Opravy na kostele skončily

Policejní akce Voda 2018 probíhá i v kraji

Plzeňský kraj – Rozsáhlá preventivní akce Voda 2018, kterou provádí policie v součinnosti se zástupci Státní plavební správy, probíhá v i v Plzeňském kraji.

Nemocnici v Sušici navštěvuje více pacientů

Sušice – Do nemocnice v Sušici míří díky znovuotevřené chirurgické ambulanci v nepřetržitém provozu více lidí. Problémy ale začínají být na interně.

Galerie Klenová připravuje výstavu Vladimíra Levory

Klenová – Představit veřejnosti průřez dílem svého zakladatele, malíře Vladimíra Levory, plánuje Galerie Klatovy / Klenová. Výstavu plánuje galerie na rok 2020, kdy uplyne sto let od Levorova narození.

Borská věznice bude vypadat opět jako novostavba

Plzeň - Italské národní barvy na věznici v Plzni nic neznamenají, žádného výjimečného Itala tu prý neubytovali.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT