Vodovod nebývá samozřejmostí pro každou obec na Klatovsku. Jsou místa, kde jsou lidé v rodinných domcích, chatách a chalupách odkázáni pouze na studny. Voda v nich musí být kvalitní, aby se dala používat.

„Pod Městský úřad v Hartmanicích spadá třiadvacet osad. Ale jen v pěti z nich je zaveden vodovod. Konkrétně jde o Hartmanice, Kundratice, Těšov, Krušec a Dobrou Vodu,“ uvedla Jana Bauchová z Městského úřadu v Hartmanicích. Ostatní osady nejsou tak hustě osídleny, proto by se hartmanické radnici zavedení vodovodu do těchto míst finančně nevyplatilo. „Existuje ale plán rozvoje, v němž se počítá se zavedením vodovodu i do některých dalších míst,“ upřesnila Bauchová.

Většina obcí vychází vždy z požadavků obyvatel, zda chtějí zavést vodovod, nebo si vystačí se studnou. „Samozřejmě v některých případech požadavkům nelze vyhovět, ale pokud se rozhodneme pro zavedení vodovodu do obce, vždy si zjišťujeme, zda je mezi obyvateli zájem, zda budou žádat o připojení na vodovod,“ dodala Bauchová.

Místem, kde zavedli vodovod do všech obcí, které spadají pod obecní úřad, je Velký Bor. „Vodovod mají lidé k dispozici nejen ve Velkém Boru, ale i v Jetenovicích a Slivonicích,“ uvedl starosta obce Velký Bor Václav Drha. Nešlo však o jednorázovou stavbu. Vodovod ve Velkém Boru byl zaveden v roce 1986, teprve zhruba po deseti letech přišly na řadu zbylé dvě obce.

Velkoborští se snaží, aby i cena vody z obecního vodovodu byla pro obyvatele příznivá. „Zatím činí 15 korun za kubík, což si myslím, je přijatelná cena. Nechceme na vodovodu vydělávat. Má sloužit lidem, z toho vychází i cena,“ upřesnil starosta Drha. Až ale budou mít vodovody svá léta odsloužena a budou volat po opravě, nepopulárnímu opatření v podobě zdražení vody se zřejmě Velkoborští nevyhnou.

Zda si obce nechají vodovod zavést, záleží i na jejich finančních možnostech. „Samozřejmě výhodnější je, pokud se podaří získat na stavbu vodovodu dotaci. Ta sice v našem případě činila 30 až 40 procent z celkové ceny, ale i tak nám výrazně pomohla. Zbytek ,jsme pokryli z rozpočtu obce,“ dodal velkoborský starosta. Ne všude jsou ale takto úspěšní.