Soudce Jaromír Veselý ale Heřmanovi, který se kvůli krádeži kovů nedostal do konfliktu se zákonem poprvé, neuvěřil a udělil mu podmíněný trest.
„Obžalovaný se svým bratrem Vladimírem v červenci 2007 postupně v objektu bývalé tankové střelnice odcizili kovové kolejnice o celkové hmotnosti 3980 kg. Ty rozřezali a vozili do sběrných surovin. Způsobili tak ministerstvu obrany škodu 17 910 korun,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Zlatuše Ondráková. Řádění bratrské dvojice ukončili až policisté, kteří je v srpnu přistihli přímo při činu.

Otec tří dětí Heřman, který naposledy pracoval v roce 2002, u soudu tvrdil, že kolejnice objevil náhodou. „Byli jsme s dcerou na čundru a v bývalé vojenské střelnici jsem si všiml těch kolejnic. Chtěl jsem je získat legálně, ale na místní posádce jsem neuspěl. Přes známého jsem se spojil s ministerstvem a tam mi tvrdili, že je taková věc nezajímá a že to stejně někdo ukradne. Tak jsme si půjčili nákladní auto PV3S a s bratrem tam několikrát jeli,“ vypovídal u soudu Heřman a dodal, že se se svým sourozencem v podstatě snažil zachránit státu hodnoty.

Trestní rejstřík obžalovaného ale ukázal, že podobným způsobem „zachraňoval majetek“ už vícekrát. Od roku 1988 byl celkem šestkrát soudně trestán, převážně pro krádeže. Vždy vyvázl s podmínkou nebo hodinami obecně prospěšných prací.

Do vězení nemusí Heřman ani naposedmé. Soudce Jaromír Veselý mu uložil devítiměsíční trest s podmíněným odkladem na čtyři roky a zároveň trest propadnutí autogenu, který s bratrem používali při trestné činnosti.