Zámečník, malíř nebo řezník. Dříve žádané obory nyní stojí na okraji zájmu a většina odborných učilišť je vůbec neotevírá. Přihlášky na střední školy sice učiliště přijímají až do 15. března, většina ředitelů už ale nyní ví, které obory nezvládnou naplnit dostatečným počtem žáků.

„Do oboru zámečník se nám zatím přihlásili dva žáci. Obávám se, že to nebude lepší, takže tenhle obor tradičně neotevřeme a zájemcům nabídneme obory opravář zemědělských strojů nebo automechanik,“ upřesnil ředitel Středního odborného učiliště v Sušici Václav Kůrka.

V Horažďovicích zase tamní učiliště neotevřelo technické lyceum. „Neměli jsme dostatek zájemců,“ uvedl zástupce ředitele pro teoretické vyučování Vladimír Greger.

Na ústupu jsou v současné době i obory prodavačka, švadlena a další. Naopak automechanik a kuchař – číšník jsou stále nejžádanějšími řemesly.
To potvrdila i zástupkyně ředitele Integrované střední školy v Klatovech Dana Haviárová. „Automechanik a kuchař – číšník jsou obory, u nichž nemají učni problém s budoucím uplatněním,“ vysvětlila. „Velkou roli hraje i povolání rodičů nebo výběr starších kamarádů,“ dodala.

V případě oborů, které nejsou nejoblíbenější, si mnozí vybírají podle svých zálib. Tak se rozhodl třeba žák devátého ročníku Základní školy v Tolstého ulici v Klatovech Vladimír Vlček. „Od deseti let rád dělám se dřevem, takže jsem se rozhodl pro truhlařinu. To je přesně to, co mě baví a čím se chci jednou živit,“ vysvětlil deváťák.