Více než dvě stovky manželství na Klatovsku skončí každý rok krachem. Podle statistiky Okresního soudu v Klatovech za posledních pět let neklesl počet rozvedených manželství pod dvě stovky.

„Nejvíce rozvedených manželství, celkem 297, bylo v roce 2004. Vloni jich bylo o padesát méně,“ uvedla ředitelka správy soudu Jana Holá.
Někteří lidé jsou schopni svazek přetnout i po několik měsících manželství. To přiznává osmadvacetiletá Renata z Klatov. „Byla jsem vdaná necelý půlrok. S dnes už bývalým manželem jsme spolu několik let chodili, všechno fungovalo normálně, ale v manželství nám to prostě neklapalo,“ řekla.
Necelý rok v manželství strávila i devětadvacetiletá Pavla. Ta si naopak stěžuje na chorobnou žárlivost svého bývalého manžela. „Krátce po svatbě to začal být horor. Dokonce mi kontroloval i mobilní telefon a věděl o každém mém kroku,“ vzpomíná. „Naštěstí jsme nečekali přírůstek do rodiny, takže rozvod probíhal bez problémů,“ podotkla žena, která dnes žije s o rok starším přítelem a mají už spolu dceru.

„Bývalá manželka si zase za mě našla náhradu, a to jsem zkrátka nemohl přenést přes srdce,“ dodal pětatřicetiletý Karel.

Naprosto opačným případem je manželství Jindřišky a Jana Peleckých ze Železné Rudy. Ti si v tamním penzionu u Dušků vloni v září řekli znovu ANO – po šedesáti letech spokojeného vztahu. „S Janem jsme se potkali v Kolíně, kde na přelomu čtyřicátých let sloužil na vojně. My jsme tehdy jako děvčata nechtěly chodit s vojáky, ale on mě neustále pronásledoval, až se z toho vyklubal vztah. Po třech měsících jsme se vzali v evangelickém kostele ve Velimi u Kolína,“ vzpomíná Jindřiška Pelecká. S manželem žije v Železné Rudě už od roku 1955. Za celých šedesát let nepocítili žádnou krizi a také manželské hádky jsou jim cizí. „Nikdy se nehádáme. Vždy si vše vysvětlíme,“ potvrdil Jan Pelecký. K výročí popřála manželům celá rodina i starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.

„Všechno je to uspěchanou dobou. Lidé se honí jen za penězi, za kariérou a z manželství mnohdy nevědomě utíkají. I kvůli malichernostem,“ míní Růžena Janoušková z Klatov. Ta se vdala po roční známosti, což jí nakonec vyneslo šťastné čtyřicetileté manželství.