Zima prý ještě neskončila a tak lidé během února, kdy počasí připomínalo venku jaro, využívali víkendů především k různým výřezům a sběrům klestí v našich lesích. Na Horažďovicku a Sušicku byly lesy doslova v obležení. Lidé tvrdí, že zásoby dřeva se doma neztratí. Zima prý ještě letos určitě nekončí.

„Zájem o možnosti různých výřezů v městských lesích na Sušicku jsme měli, máme a v souvislosti se zvyšováním cen plyna, elektřiny věříme, že i nadále budeme mít. Ceny dřeva z našich lesů jsou ale jiné, než v loňském roce, kdy byla kalamita. Loni se metr dřeva při samovýrobě prodával za jednu korunu, letos to je u jehličnanů za 150 korun a u listnatých stromů za 250 korun při jednom metru. Pokud zájemce o dřevo vyklidí prostor, na kterém se domluvíme, a za podmínek, které určíme, můžeme dát slevu až 80 procent,“ popisuje ředitel Sušických lesů a služeb Václav Toman.

„V loňském roce se zájemci o dřevo pohybovali ve stovkách zájemců. Letos se jedná zatím o desítky zájemců. Za posledních deset let ale zájem o výřezy v lesích stoupl alespoň u nás na Sušicku o sto procent. Lidé se prostě vracejí k topení dřívím, pořizují si různé krby a podobně,“ říká Toman.

„Zaznamenal jsem v poslední době menší zájem o palivové dřevo i uhlí. Je to způsobeno tím, že lidem především na venkově dochází uhlí. Počasí připomínalo jaro, a tak lidé nechtějí utrácet za další topivo. Využívají především možností různých výřezů v soukromých či obecních lesích. Kdyby napadl sníh a nebo přišly mrazy, opět by volali a uhlí objednali,“ popisuje prodejce paliva František Hrach.

Prodejci paliva v regionu říkají, že lidé začínají využívat různých slev a bonusů, které se jim snaží každoročně nabízet. Uhlí teď například v Klatovech seženete od 190 do 310 Kč za metrák, na 300 korun vychází například brikety. U dřeva jsou ceny od 300 korun i do jednoho tisíce.

„Jsme už starší a do lesa na výřez se nepustíme. Objednali jsme si metrové dříví domů a syn ho nařeže. Jde o dřevo smrku a borovice. Firma si účtuje 400 korun za metr plus dopravu. Máme v domě krbová kamna, takže ani jiné topivo nepotřebujeme,“ popisuje důchodce Bedřich Tykal z Klatovska.