Nemá práci, a tak se rozhodl peníze potřebné na cestu získat loupeží. Spolu se 17letým kamarádem přepadli prodejnu v Mochtíně a za uloupené peníze dojeli stopem do Francie, po návratu je však zatkla policie. Včera stanul Matějovic před klatovským soudem.

„Koupil jsem tehdy v obchodním domě dva nože a v sušickém army shopu dvě kukly. Vše jsem schoval do kapsy a spolu s kamarádem jsme se pak jedním známým nechali odvézt do Mochtína,“ uvedl Matějovic, kterého k soudu přivezla eskorta z Borů, kde si odpykává trest za jinou loupež. „Ta paní stála u dveří, tak jsem jí řekl, že je to přepadení. Říkala, že nám vše vydá, jen ať jí nic neděláme. Otevřela pokladnu a já si vzal peníze,“ popisoval mladík.

„Strašně jsem se bála, že mi něco udělají. Mířil na mě nožem, který měl čepel o délce 25 až 30 cm. Modlila jsem se, aby už odešli a nechali mě být,“ líčila u soudu přepadená žena, která na svoji žádost vypovídala v nepřítomnosti Matějovice. Ta se ihned po přepadení zhroutila a na místo museli policisté přivolat záchranku. Zatímco žena dostávala kapačku a uklidňující léky, mířil už Matějovic s kumpánem a ukradenými 9848 korunami do Strakonic. „Tam jsme se ubytovali a přespali v penzionu. Ráno jsme si oba koupili boty, baťůžek a trochu jídla a dali se na cestu stopem. V Německu nás nechal u sebe přespat nějaký pobožný pán a ještě nám dal bagetu. Dojeli jsme až do Paříže, odkud jsme chtěli zamířit do Španělska, kde jsme měli v plánu například sbírat ovoce. Jenže spolupachatel chtěl na silvestra domů, tak jsme se vydali do Čech,“ popsal svoji anabázi Matějovic. „Po dvou měsících ve vězení, které byly velmi krušné, jsem si uvědomil, co jsem udělal. Po odpykání trestu už nebudu páchat žádnou trestnou činnost, ale začnu pracovat, budu platit daně a asi založím i rodinu,“ sliboval mladík, který ale v minulosti okradl i svého otce a loupeže se dopustil už potřetí. Poprvé byl za ni soudem potrestán v roce 2003, kdy z přepadení smíšeného zboží v Chotěšově vyvázl jen s dvouletou podmínkou (tu ale porušil, a tak ji teď odpykává). Za loňskou říjnovou loupež v prodejně v Malém Boru, kam také s kumpánem vtrhl s nožem v ruce, poslal klatovský soud v lednu Matějovice za mříže na 30 měsíců. Tento rozsudek ale není pravomocný, neboť se proti němu odvolal státní zástupce. Proto nemohla soudkyně Ludmila Lišková se svým senátem vynést rozsudek ani v případě loupeže v Mochtíně. Musí vyčkat na verdikt odvolacího soudu. Teprve poté může uložit souhrnný trest.