VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ředitelka Riegelová Klatovskou nemocnici, a.s., zachránila před krachem a zaslouží si ještě šanci, řekl starosta Klatov

KLATOVY - Ředitelka Klatovské nemocnice, a.s., Irina Riegelová si ve čtvrtek večer našla čas na setkání se starostou města Rudolfem Salvetrem a informovala ho o dění v tomto zdravotnickém zařízení. Na to, co se dozvěděl, ale i na to, zda hodlá město Klatovy učinit v této ožehavé otázce nějaké zásadní kroky, se Deník starosty Salvetra zeptal.

3.3.2008 66
SDÍLEJ:


Co jste si důležitého odnesl ze společné schůzky?
Nejvýznamnější informací, kterou jsem se dozvěděl, je, že po měsíc březen bude zachován provoz gynekologicko-porodnického oddělení v nezměněném rozsahu. Vím, že to není naprosto ideální stav, nicméně otevírá se tak prostor pro další jednání o personálním obsazení. Osobně považuji toto oddělení za jednu z nejvýznamnějších součástí nemocnice a představa, že Klatované by se nerodili v Klatovech, je pro mne velmi iritující.

Oddělení ale bude fungovat jen díky tomu, že vypomohou lékaři dojíždějící z Plzně. Navíc zdravotnický personál odchází i z dalších oddělení. Takže to, že bude v březnu fungovat jedno oddělení, neznamená, že bude zachráněna celá nemocnice. Vy nemáte strach o její budoucnost?
Jsem si vědom toho, že je tam celá řada dalších věcí k řešení, nicméně v krátkodobém horizontu je to pozitivní krok. Zavření oddělení by bylo velmi špatným signálem směrem k veřejnosti. V tuto chvíli vypadá nemocnice na místo, kde probíhá krizové řízení, měsíc je ale doba na stabilizaci, na získání personálu. Pevně věřím, že pokud se podaří udržet zejména za součinnosti odpovědných krajských pracovníků toto oddělení, tak že se situace zklidní i na jiných odděleních.

Ředitelka nemocnice s médii komunikuje jen prostřednictvím e-mailu, a to ještě sporadicky. Vy jste s ní hovořil, proto se alespoň vás ptám, zda přijímá osobní zodpovědnost za to, co se děje v nemocnici.
Myslím si, že si je velmi dobře vědoma, že za chod nemocnice zodpovídá zejména její ředitel.

Hovořil jste i s lékaři a dalším zdravotnickým personálem? Pokud ano, co jste od nich slyšel?
Měl jsem možnost komunikovat jak s lékařskou veřejností, tak středním zdravotnickým personálem. Všichni mají jednoznačně zájem na plné funkčnosti tohoto zdravotnického zařízení. Jsou si velmi dobře vědomi toho, že plní úlohu prvosledového zdravotnického zařízení nejen pro Klatovy, ale i široké okolí. Mám informace, že nebudou vyhrocovat spory pouze z důvodu maximalistických navýšení mezd. Jde jim o to, aby nemocnice fungovala a její provoz byl zachován.

Těm, se kterými Deník hovořil, jde kromě zachování nemocnice ale i o to, aby byla její ředitelka odvolána…
Lidé, se kterými jsem hovořil já, tento požadavek jednoznačně nevyřkli.

Město sice není zřizovatelem nemocnice, ale má zástupce v tříčlenné dozorčí radě nemocnice. Nemělo mít tedy dostatek informací již dříve a nespoléhat se na to, co ředitelka Riegelová řekne na zastupitelstvu?
Myslím, že to je otázka spíše pro pana místostarostu, který je členem dozorčí rady, nicméně ve chvíli, kdy se začaly objevovat velmi závažné spekulace o Klatovské nemocnici, byla požádána paní ředitelka o předložení písemné zprávy o stavu nemocnice. Ona zvolila formu veřejného vystoupení na zastupitelstvu města, kde měli všichni zastupitelé možnost pokládat paní ředitelce otázky.

Bude město činit nějaké kroky k vyřešení problémů v Klatovské nemocnici?
Ono je nebude činit, ono už je činilo a činí. Ty kroky nejsou možná na první pohled tak viditelné, ale probíhají pravidelná a velmi intenzivní jednání se zástupci Plzeňského kraje a vyvíjíme na zodpovědné osoby velmi extrémní tlak, aby provoz Klatovské nemocnice zůstal zachován.

Město sice nemá tu pravomoc, ale zeptám se: vy osobně jste pro odvolání stávající ředitelky nemocnice?
Vzhledem k tomu, že paní ředitelka vede v danou chvíli řadu jednání o stabilizaci personální stránky Klatovské nemocnice, se domnívám, že je nutno jí dát prostor. Jak velký, to je otázka. Případný nově nastoupivší ředitel nemocnice by začínal tato jednání ještě na nižší úrovni, než jsou rozjednána za podpory zodpovědných členů plzeňské rady.

Nicméně tato jednání se vedou jen kvůli stávající situaci v nemocnici, kterou zapříčinila právě ředitelka.
Nejsem si jist, jestli je to pouze osoba paní ředitelky.

V čem tedy vidíte další problémy?
Může to být také v nastavení systému a víme všichni, že původní nemocnice byla ve velkých dluzích. Neříkám, že nemocnice hospodaří v kladných číslech, nicméně ekonomika v každé organizaci hraje svoji roli a reálně se obávám, že propady, které byly, mohly vést až k neodvratnému krachu Klatovské nemocnice. Nemocnice se i dle zpráv dozorčí rady finančně stabilizovala, byť za těch negativních dopadů, jako je současný personální stav.

Domníváte se, že je při problémech, které nemocnicí zmítají, vhodné stavět na zelené louce monoblok za stovky milionů korun?
O nevyhovujícím stavu stávajících oddělení se hovoří velmi často, nejen mezi odbornou veřejností, ale i mezi pacienty. Já bych velmi stál o to, aby se tato stavba v Klatovech narodila. Druhé největší město v regionu si rozhodně kvalitně fungující služby v kvalitně fungující nemocnici zaslouží.

Na tom se nepochybně shodnou všichni obyvatelé Klatov i okolí. Jenže na druhou stranu hrozí, že tu sice může stát krásná nová nemocnice, ale bez dobrého personálu, který odchází do zdravotnických zařízení v okolí, a to především kvůli mzdové politice…
Samozřejmě, že mzdová otázka je významná. V době, kdy je nedostatek lékařů a středního zdravotnického personálu v těchto zařízeních, tak tato zařízení často mezi sebou o potřebné kvalifikace licitují.To je jasné. Myslím si ale, že dojíždění s sebou přináší i komplikace. Takže pokud bude mít nemocnice dobré zázemí a pokud se i uklidní určitá personální bouře, která dnes v nemocnici nepochybně je, tak tu budou lékaři i sestry zůstávat.

Vraťme se ještě na začátek. Pokud by proběhl audit, který by prokázal špatné hospodaření či jiná závažná pochybení v nemocnici, nebo by zařízení opustil větší počet lékařů, domníváte se, že by měla být z toho vyvozena i politická zodpovědnost?
Pokud by toto personální či finanční audit prokázaly, jistě by měli neprodleně přijmout opatření zodpovědní lidé na Úřadu Plzeňského kraje.

Je pravda, že kvůli situaci v Klatovské nemocnici dochází mezi členy ODS v Klatovech k rozporům?
Je pravda, že jednání místní rady ohledně tohoto tématu bylo hodně bouřlivé, nicméně to neznamená, že tam musí být rozpor. Jednoznačným stanoviskem byla dohoda na maximálním tlaku na vyřešení situace v nemocnici. Naší prioritou je fungující nemocnice v nových prostorách.

Informace o tom, že se na jednání rady uvažovalo o vyloučení stávající náměstkyně krajského hejtmana Olgy Kalčíkové kvůli tomu, že stála za jmenováním Iriny Riegelové do funkce, tedy nejsou pravdivé?
Tento návrh na místní radě nepadl. Paní náměstkyně se postavila k problému čelem a intenzivně na jeho vyřešení pracuje.

Autor: Milan Kilián

3.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 66
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 17 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE (POKLADNÍ, OBJEDNÁVKY). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Tři směny, POŽADUJEME: vstřícný přístup k zákazníkovi, pečlivost, flexibilitu, komunikativnost, zodpovědnost, NABÍZÍME: příspěvek na stravování, Mzda od 17 000 Kč hrubého + prémiová složka, ŽIVOTOPISY zasílejte do 31.7.2018 na e-mail: pribkova@masowest.cz. Pracoviště: Maso west s.r.o., pracoviště, Maxima Gorkého, č.p. 682, 339 01 Klatovy 1. Informace: Eliška Příbková, .

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 35 000 Kč

Specialisté v oblasti zahraničních vztahů a služeb Manažer pro přeshraniční spolupráci. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, " německý jazyk na velmi dobré úrovni (jednání probíhají také v němčině),, " anglický jazyk výhodou,, " vysokoškolské vzdělání a min. tříletá praxe v oboru činnosti nebo v příbuzném oboru, který odpovídá programu ČR-Bavorsko, nebo středoškolské vzdělání a min. pětiletá praxe v oboru činnosti nebo v příbuzném oboru, který odpovídá programu ČR-Bavorsko,, " znalost práce na PC,, " organizační, komunikační a prezentační schopnosti a zkušenosti,, " časová flexibilita, samostatnost, , " vícedenní cesty i do zahraničí - řidičský průkaz skupiny B, vlastní automobil,, " znalost regionu,, " zkušenosti s projekty z fondů EU výhodou,, " znalosti z oblasti státní správy a neziskového sektoru vítány., , Popis pracovní náplně:, " řízení, zajištění a koordinace jednotlivých aktivit projektu "Region budoucnosti Bavorský les - Šumava 2020+" ve spolupráci s asistentkou/asistentem projektu:, zajištění činnosti Kontaktního místa pro přeshraniční spolupráci (poradenství o možnostech přeshraniční spolupráce, aktivní vyhledávání kontaktů, partnerství, přenos zkušeností, organizace informačních akcí a další),, vypracování Strategie rozvoje Bavorský les-Šumava 2020+ (spolupráce na procesu vytváření strategie, schůzky s experty, on-line konzultace, prezentace výsledků, organizace Strategického sympózia, kde bude strategie představena a další),, vytvoření Platformy pro meziregionální transfer know-how (výměna zkušeností s evropskými příhraničními regiony formou vzájemných návštěv a konzultací),, organizace aktivit v oblasti přeshraniční spolupráce škol a mládeže,, " aktivní spolupráce s partnery, především s bavorskou částí Euregia a členy Řídícího grémia projektu,, " komunikace a aktivní spolupráce s obcemi, městy, mikroregiony, místními akčními skupinami a dalšími aktéry v regionu se zaměřením na témata a cíle projektu, , " účast na jednáních přeshraničního a mezinárodního významu v ČR i zahraničí,, " práce s veřejností., Projekt "Region budoucnosti Bavorský les - Šumava 2020+" je k nahlédnutí v kanceláři Euroregionu Šumava, Běšiny 150, 339 01 Klatovy. , , Požadované doklady:, " strukturovaný profesní životopis,, " motivační dopis,, " doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání (kopie)., , Požadované doklady zasílejte do 17. 8. 2018 na e-mail vendula.francova@euregio.cz.. Pracoviště: Euroregion šumava - jihozápadní čechy, z. s., nám. Míru, č.p. 63, 339 01 Klatovy 1. Informace: Vendula Francová, +420 376 399 472.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 24 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií TECHNIK/ČKA INSTALACE INTERNETU/BEZDRÁTOVÝCH SPOJŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADUJEME: znalost práce s PC a problematiky počítačových sítí, časová flexibilita, pozitivní přístup k práci, odolnost vůči stresu, práci ve výškách, dobré komunikační dovednosti, ŘP "B", sebevzdělávání , VÝHODOU: znalost bezdrátových spojů, praxe, vyhláška 50, NABÍZÍME: služební auto, notebook, telefon, možnost kariérního růstu, plat adekvátní vašim schopnostem, KONTAKT: p. Zikmund 378 603 222 (sekretariát). Pracoviště: Airweb, spol. s r.o., provozovna, Pod Hůrkou, č.p. 607, 339 01 Klatovy 1. Informace: SEKRETARIÁT, +420 378 603 222.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 16 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Mechanik elektronických zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Přijímací pohovory se konají každé pondělí od 7 do 14 hod. v sídle společnosti. Po telefon. domluvě je možný i jiný termín (tel. 603497419).. Pracoviště: Emp - centauri, společnost s ručením omezeným, ul. 5. května, č.p. 690, 339 01 Klatovy 1. Informace: Marian Váňa, +420 603 497 419.


Ilustrační foto

Senior se zřítil v Malém Boru ze střechy, letěl pro něj vrtulník

Nehoda autobusu ve Velharticích.

Řidiči ve Velharticích ujel autobus i s lidmi

Spor cizinců v Plzni na ubytovně skončil rvačkou

Plzeň - Za první polovinu letošního roku evidují kriminalisté v kraji celkem 428 případů, kde jsou pachateli cizinci.

Dívka z dětského domova je už druhý týden nezvěstná

Klatovy, Plzeň - Kriminalisté Městského ředitelství policie Plzeň pátrají po pohřešované osobě.

Protestovali proti úložišti radioaktivního odpadu

Pačejov, Maňovice – Zhruba sto padesát pěších, cyklistů i motorkářů vyrazilo v sobotu odpoledne od kulturního domu v Pačejově nádraží na trasu patnáctého ročníku protestní akce Na kole a pěšky proti úložišti.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT