Více než milion korun dluží městu Železná Ruda tamní obyvatelé. Zastupitelstvo chce peníze dostat do pokladny zpátky, proto schválilo předání celé věci vymahačům.

„Lidé nám dluží hlavně za nájmy a služby. Některé dlužné částky jsou i za svoz odpadu, nezaplacené pokuty udělené městskou policií a další poplatky,“ uvedl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr.

Dlužníci prý v nejbližších dnech budou mít poslední šanci městu zaplatit. „Od našeho právního zástupce dostanou lidé obsílky s tím, že pokud do určitého termínu nezaplatí, bude se dluhem zabývat specializovaná firma,“ vysvětlil starosta.

Město tak reaguje na špatnou zkušenost s běžnými obsílkami, na které dlužníci nereagují. Podle zastupitelů jsou nejčastějšími dlužníky stálí obyvatelé Železné Rudy. V jakém poměru jsou dlužníci české národnosti proti vietnamským občanům, si však nikdo netroufá odhadnout. „Navíc je vymáhání pohledávek nevyhnutelné s ohledem na hospodaření města,“ doplnil Šnebergr. Řada tamních obyvatel takový postup schvaluje. „Na některé lidi bohužel nic jiného neplatí,“ řekl pan Jaroslav ze Železné Rudy.

V jiných městech se s dlužníky snaží zatím vypořádat jen formou upomínek. Pokud na ně lidé nereagují, přijde na řadu právník a nakonec exekutor.
„V Sušici to zatím funguje spolehlivě,“ podotkl starosta Sušice Petr Mottl. „Děláme to tak i v případě nezaplacených pokut. Nechceme si najímat firmy, které budou pohledávky vymáhat. Mnohdy totiž narazíme i na domácnost, která se dostala do finanční tísně a dluhy nezaplatila včas,“ dodal starosta.