Sehnat v Klatovech stavební pozemek za méně než jeden tisíc korun za metr čtvereční je takřka nemožné. Podle realitních makléřů z regionu se běžná cena pozemku v Klatovech pohybuje kolem 1200 až 1700 Kč/m2.

Míst pro novou rodinnou zástavbu je přitom v Klatovech poskrovnu. V současné době se totiž staví jen na Domažlickém Předměstí, tam jsou pozemky kompletně zasíťované a určené pro výstavbu rodinných domků. Na druhém konci města, na Domažlickém Předměstí, vyrůstají nové panelové domy.
Stavět se však dá i v jiných částech Klatov, volné pozemky se ovšem vyskytují jednotlivě a také cena se odvíjí od atraktivnosti lokality. Například stavební parcelu v zástavbě rodinných domků v Klatovech u Čedíku o rozloze 868 m2 nabízí realitní kancelář za 1 850 000 Kč. Podstatně větší pozemek, konkrétně o rozloze 1500 m2, je nabízen stejnou realitní kanceláří za cenu 985 000 Kč. Rozdíl je však v tom, že zatímco v prvním případě jde o klidné prostředí na okraji města, ve druhém se pozemek nachází na Domažlickém Předměstí, navíc v těsné blízkosti hlavní silnice na Domažlice.

Není proto divu, že lidé vyhledávají bydlení v menších obcích, které jsou od Klatov vzdáleny jen pár kilometrů. Ale i tady už ceny pozemků za poslední roky vzrostly. Například cena stavební parcely ve Štěpánovicích činí 1300 Kč/m2.

Mnohem levněji pořídí bydlení ti, kteří upřednostňují venkov. Například v Chanovicích prodává obec stavební pozemek za symbolickou jednu korunu. Podmínkou ovšem je, aby zde zájemci o bydlení trvale žili. Tím se obec chrání před nejrůznějšími spekulanty s pozemky či hotovými stavbami.

„Zájem mezi lidmi o bydlení u nás je trvalý. Stavební pozemky za jednu korunu nabízíme už sedmým rokem a za tu dobu jsme rozprodali 22 pozemků,“ říká starosta Chanovic Petr Klásek. V obci vzdálené pouhých 14 kilometrů od Horažďovic pokračuje stavební ruch i nyní. „V současné době zde vyrůstá dalších osm nových rodinných domků,“ připomíná starosta. Zastupitelstvo hodlá příliv obyvatelstva do obce podporovat i nadále.

Do budoucna plánují zasíťování dalších zhruba dvou desítek parcel.