Za sešity, školní pomůcky a další školní výdaje zaplatí rodiče našich školáků i několik tisíc korun ročně. Drahé jsou pastelky, pera, doplňkové učebnice, školní brašny ale i výlety a exkurze.

Nejnákladnější je pro rodiče prvňáček. Děti potřebují nové penály, brašny, přezůvky, cvičební úbory, potřeby na výtvarnou výchovu a podobně. Běžně prý takový nákup pro žáka v první třídě dosahuje až pěti tisíc korun.

Jen za pastelky například v Horažďovicích zaplatíte v papírnictví od 18 do 40 korun, za plnící pero 38 korun, penál vybavený průměrně 135 korun, vodové barvy 58 korun, štětce od 8 do 12 korun, temperové barvy (12 ks) 116 korun. Za školní brašnu dáte i 500 korun. Drahé jsou sešity, poznámkové bloky, pracovní sešity a další potřeby.

„Pryč jsou doby, kdy byly sešity zdarma. Dnes musíme platit všechno. Pořád se hovoří o bezplatném školství, zadarmo ale vzdělání našich dětí opravdu není. Řekla bych dokonce, že je jen pro dobře situované rodiny,“ zlobí se maminka Marcela Pražáková z Klatovska.
Žáci si musí kupovat různé pracovní sešity na matematiku, český jazyk, cizí jazyky. Každý z nich vyjde od 50 do 70 korun. Dále si většinou plně hradí různé exkurze, školní výlety. Školní výlet po Chodsku přijde žáka průměrně na dvě stovky, za lyžařský výcvik zaplatí průměrně 3500 korun, za dopravu na plavání vydají rodiče průměrně 400 – 500 korun.

Platit si musí každý měsíc zájmové kroužky, školní družinu. Za stravování vydají rodiče průměrně kolem 21 korun za oběd.
„Ukazuje se, že někteří rodiče nemají na to, aby včas všechny potřeby a náklady spojené s výukou dětí uhradili. Některým musíme počkat, od jiných to musíme dokonce vymáhat. Bohužel jsou i tací rodiče, kteří škole dluží poměrně vysoké částky,“ prozradil ředitel jedné ze škol na Klatovsku, který nechtěl být jmenován. Taková situace je i v dalších základních a středních školách v regionu.

Školy se přesto snaží rodičům pomoci, jak se dá. Například ve Švihově kupují podle slov ředitele Ladislava Jiráka hromadně školní sešity pro větší počet žáků. Tak se ke studentům dostanou s výraznými slevami.