Každý desátý obyvatel Klatov je vystaven nadměrnému hluku, který mu může vážně poškodit zdraví. Klatovy tak patří mezi nejvíce postižená města v celé republice, v Plzeňském kraji jim patří dokonce smutný primát.

„Už půl století bydlíme v Tyršově ulici a situace je horší a horší. Hluk nás obtěžuje ve dne i v noci, a to máme okna na stranu od ulice. Ti, co vidí do ní, jsou úplní chudáci,“ řekla Deníku klatovská důchodkyně Růžena Frydrychová. Ta proto jako spásu očekává dlouhé roky slibovaný obchvat.
Podle studie, kterou zveřejnil Ekologický právní servis a jež vychází z výsledků strategických hlukových map, které zpracovalo ministerstvo zdravotnictví, je v ČR nadměrným hlukem obtěžováno téměř tři sta tisíc lidí.

„Hlukové mapy například potvrdily, že největším zdrojem hluku v České republice je silniční doprava. Její příspěvek více než 95 % na celkové hlukové zátěži je zcela výmluvný,“ uvedl k analýze právník Ekologického právního servisu Michal Bernard. Ten upozornil, že mnohde jsou lidé obtěžováni hodnotami nad 70 decibelů. „Takový hluk má už zcela prokazatelný vliv na zdraví a je třeba konkrétním lokalitám urychleně věnovat náležitou pozornost,“ dodal Bernard.

V Klatovech je podle analýzy vystaveno nadměrnému hluku 2118 obyvatel. Na vině je automobilová doprava. Podle studie, kterou se nechalo vypracovat město, projede denně Klatovami 22 tisíc automobilů. „Jsme si vědomi toho, že dopravní zátěž ve městě je obrovská.

Více v úterním Klatovském deníku.