Zájem o autobazary v poslední době v našem regionu značně klesl.

Na našich silnicích se totiž objevuje stále více ojetých starších vozů z ciziny než nově koupených automobilů.
„Lidé se zbavují starých aut starších i dvaceti let. Přesto se na našich silnicích ještě objevují,“ popisuje prodejce Jaroslav Kasl.
„Mezi podnikateli vzrostl zájem o nové vozy. Většinou se prodávají na leasing, což využívá skoro každý druhý podnikatel. Obyčejní lidé se snaží v současnosti kupovat auta ve stáří 2 – 8 let,“ říká majitel autobazaru v Klatovech Jiří Radikovský.

„Auta do pěti let stáří nepotřebují většinou žádnou větší údržbu. Starší pěti let už ano. Kupuje se také hodně poškozených a nebo bouraných vozů. Proto mohu potvrdit, že vzrostl počet zájemců o nákup starších náhradních dílů z různých vrakovišť a podobně. Ceny náhradních dílů jsou v současné době dostupné každému. Čím starší auto, tím levnější náhradní díly,“ říká Kasl.

Na Klatovsku v posledních letech vzrostl počet automobilů. Jedna rodina vlastní průměrně dva automobily.
„Je v regionu hodně málo lidí, kteří přijdou a jsou schopni vyplatit vůz hotově. Skoro 80 procent kupujících se informuje na různé úvěry. Skoro všichni prodejci s těmito společnostmi spolupracují,“ tvrdí oslovení majitelé autobazarů na Klatovsku.

Staré škodovky tedy na silnicích střídají mladé vozy jiných značek, přesto průměrný věk osobních automobilů je v Česku stále vysoký.
Se stářím svého vozového parku mají problémy hlavně zemědělci. Někteří ředitelé přiznávají, že řada strojů by nesměla vůbec na silnici, přesto jsou k drobným popojezdům či přejezdům z pole na pole stále využívány.

„Podle pracovníků Okresní agrární komory v Klatovech se družstva i zemědělci snaží svůj vozový park postupně obměňovat. Díky dotacím se kupují nové stroje. Jejich počet také výrazně stoupl.“

Občas mají problémy se stářím vozů i majitelé některých soukromých autobusových společností v regionu. Jeden z autobusů, kterému cestující neřekli jinak než „zoologická zahrada“ a nebo „cirkus“ jezdil donedávna na lince Klatovy – Plzeň– Praha.

Jeho technický stav byl podle řidičů dané společnosti opravdu tristní. „Naštěstí se nikomu nic nestalo a autobus dojezdil,“ shodují se dnes s odstupem času řidiči.