Oběhnout v Klatovech všechna oddělení, kam vás pošle před určením diagnózy praktický lékař, znamená často projít téměř celým městem. Zdravotnická péče počínaje praktickými lékaři přes rentgen, nemocnici, lékárny až po mamograf je roztříštěna v nejrůznějších částech města. To lidem vadí, zejména starším obyvatelům.

„Vím, jaké to je běhat od lékaře k lékaři přes celé město. Například když vás ženský lékař sídlící v poliklinice pošle na mamograf, který pro změnu najdete až v sídlišti pod Hůrkou, je to pěkný kus cesty. Podobně se projdete, když chcete jít za kardiologem,“ potvrdila Deníku bývalá zdravotní sestra Marie Kučerová ze Štěpánovic.

Podobnou zkušenost má i Jan Bureš z Klatov. „Mně obíhání doktorů až tolik nevadí. Když potřebuji, zajedu za ním autem, nebo se rád projdu. Moc často za lékařem naštěstí nechodím,“ vysvětluje Bureš. Také mladá maminka z Klatov Anna Kozlová si je vědoma toho, že až půjde se svým miminkem k dětskému lékaři a on je pošle například na rentgen, nebude to mít zrovna blízko. „Ale beru to jako procházku s kočárkem,“ říká žena.

„Situace, kdy se lékařská péče začala různě rozdělovat po městě, nastala na začátku 90. let, kdy se lékaři z polikliniky a nebo z nemocnice nedohodli s vedením nemocnice na shodných podmínkách a otevírali si vlastní ordinace. U mě například není potřeba
rentgenu v blízkosti akutní, hůř jsou na tom kolegové z ortopedických ordinací,“ říká Ondřej Jelínek z gastroenterologické ambulance v Klatovech.

Podle vyjádření ředitelky Klatovské nemocnice, a.s., Iriny Riegelové je většina praktických lékařů a mnohá odborná oddělení soustředěna v nemocnici nebo v její těsné blízkosti. „Záleží ale na každém pacientovi, jakého lékaře si zvolí,“ uvedla Riegelová.