Obce, Národní park Šumava (NPŠ), podnikatelé i neziskové organizace společně pracují na projektech, se kterými se budou ucházet o finance z evropských i domácích fondů. Potvrdilo se to i na posledním setkání pracovní skupiny pro udržitelný rozvoj regionu, která již vybrala některé zajímavé projekty.
„Vznikl plán, který definuje základní prioritní oblasti a cíle a k nim nyní vznikají konkrétní návrhy projektů,“ popsal dosavadní průběh práce a další plány pracovní skupiny ředitel šumavského parku František Krejčí.

Vybrané návrhy projektů již byly představeny.

Správa šumavského parku představila projektový záměr obnovy a opravy zámku ve Vimperku či pokračování ve výstavbě dalšího úseku plánované cyklostezky Gerlova Huť - Modrava. „Dalším naším zajímavým záměrem je například projekt Zhodnocení péče o bezlesí, a také bychom, stejně jako loni, chtěli realizovat projekt Zelené autobusy po národním parku,“ doplnil mluvčí parku Radovan Holub. Se svými návrhy přišli také zástupci obcí a neziskových organizací. Obec Želnava by chtěla vybudovat multifunkční informační centrum, které by bylo vstupní branou do NPŠ. Regionální rozvojová agentura Šumava, o.p.s, zase představila projekt o významném šumavském rodákovi „Rok 2008 - rok Karla Klostermanna“. Návrhem přispěl i Zdravý mikroregion Šumava – západ, který připravuje projekt na vytvoření ucelené marketingové strategie, kde nebudou chybět tištěné materiály, videoklipy či webové kamery. „Projekt připravujeme s bavorskou stranou a jeho cílem je zejména oživení zájmu o území mikroregiony a jeho prezentaci domácím i zahraničním turistům,“ přiblížil projekt předseda mikroregionu a starosta Modravy Antonín Schubert.

V současné době probíhá sběr návrhů projektů, do kterého se mohou zapojit obce, mikroregiony, školy, neziskové organizace, podnikatelé a další subjekty, jež by se chtěly aktivně podílet na rozvoji šumavského regionu. Zásobník projektů, který je součástí informačního systému DataPlán Národní sítě Zdravých měst (NSZM), je dostupný na www.dataplan.info/sumava.