Se třemi dětmi ve věku devět, osm let a rok a půl se má 29letá paní Dana co ohánět. Finančních prostředků nemá právě nazbyt a jejím domovem se na nějakou dobu stal Domov sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni v Klatovech.

„V současné době pobírám rodičovský příspěvek ve výši 7800 korun, na dvě starší děti sirotčí důchod, který mírně přesahuje pět tisíc korun a přídavky na děti,“ vypočítává svůj aktuální příjem paní Dana. Vzhledem k současným cenám za věci denní potřeby to ale není moc. „Nejvíc utratím za ošacení na děti, boty, Sunar pro nejmenšího syna, plenky…,“ vysvětluje žena a dodává: „Nejhorší jsou nově zavedené platby u lékaře, nebo v lékárně, když pak chodím vyzvedávat léky. To není zrovna šťastné řešení.“

Zatím má paní Dana peněz tak akorát, pokud by ale nestačily, vypravila by se na úřad pro jednorázovou dávku hmotné nouze. „Jsem zvyklá všechno si vyřídit sama, protože jsem odmalička vyrůstala v dětském domově. Pokud něco nevím například s vyplněním dotazníků, ochotně mi poradí ženy za přepážkou,“ odpovídá žena na dotaz, zda je v současné spleti nejrůznějších sociálních dávek a příspěvků snadné se vyznat.

„Samozřejmě pociťuji, že některé dávky jsou podstatně nižší než loni. Tak je tomu třeba u přídavků na děti, nebo nově u rodičovského příspěvku, kde jsem se musela pevně rozhodnout, jak dlouho budu s nejmenším synem na mateřské dovolené. Rozhodla jsem se pro čtyři roky,“ dodala mladá maminka.