„Všechno je dnes drahé, takže každá koruna v domácnosti je dobrá,“ říká Jana Šlehoferová z Klatov a před sebou tlačí kočárek s dvouměsíčním miminkem. Paní Jana patří ještě mezi ty ´šťastné´ maminky, které stihly přivést své dítě na svět v průběhu loňského roku. Porodné jí tak bylo vyplaceno ve výši 17 500 korun.

O 4500 Kč méně

Kdyby mladá Klatovanka rodila letos, na porodném by dostala o 4500 korun méně. „Je to nepříjemné. Za miminko jsou velké výdaje, největší za pleny, oblečení, kočárek, kosmetiku a podobně. A to mám ještě štěstí, že pořád kojím. Od kamarádky mám zjištěno, že ani Sunar nepatří mezi nejlevnější,“ popisuje Jana Šlehoferová.

S jejími slovy souhlasí další oslovená Klatovanka, Růžena Kyralová. Ta sice už má své děti dospělé, ale snížení porodného, úpravu výše rodičovského příspěvku a celkovou ´vstřícnost´ státu vůči mladým rodinám velmi intenzivně vnímá. „Doma už mám čtyřletého vnuka a vloni v dubnu k němu přibyl další. Zdá se mi velmi nespravedlivé, jak se stát vůči mladým lidem chová: zdražování věcí denní potřeby, zvýšení nájemného, snižování porodného, to není nic chvályhodného,“ domnívá se Kyralová. Podle jejích slov není snížení porodného dobré. „Od dcery vím, kolik jen měsíčně vydají za nákup plenek. Naštěstí ještě malého kojí, takže pětistovku měsíčně za Sunar ušetří,“ dodává žena.

Víc peněz víc dětí

Porodnost na Klatovsku podle slov primáře gynekologicko – porodnického oddělení Klatovské nemocnice, a.s., Miroslava Vondraše za loňský rok vzrostla. Ale odborníci varují, že pokud se bude stát ubírat cestou snižování finanční podpory mladým rodinám, pak by se mohla křivka porodnosti zastavit, nebo dokonce snížit. „Za loňský rok přišlo na svět v klatovské porodnici 641 dítě, z toho sedm dvojčat. Ve srovnání s rokem 2006 to je navýšení o zhruba čtyřicet miminek,“ potvrdil Deníku primář gynekologicko – porodnického oddělení. Nárůst počtu narozených dětí může mít podle Vondraše souvislost s výší porodného, které bylo až do konce loňského roku vypláceno.

Další dítě? Ne

Většina Deníkem oslovených rodičů se shodla na tom, že pořídit si za současných podmínek další dítě je tak trochu krok do neznáma. „Když se všechno zdražuje a naopak rodiny se od státu nepodporují, další dítě už asi nebudeme mít,“ shrnula názor většiny mladá maminka Jana Šlehoferová.