Doprava, mrazící box nebo parte. To jsou položky, na kterých pozůstalí jen těžko ušetří. Přesto se snaží lidé dostat cenu za obřad na co nejnižší sumu. „Po novém roce pozůstalí šetří na čem se dá. Pět tisíc korun od státu pro ně byly téměř polovinou nákladů,“ uvedl majitel sušické pohřební služby Miroslav Adámek. „Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi jsme měli jedno z nejnižších příspěvků na pohřeb a stejně ho lidem vláda vzala,“ dodal.

Nyní se prý začínají rozmáhat i pohřby bez obřadu, které vyjdou na zhruba osm tisíc korun. Naopak klasický obřad se může vyšplhat až na patnáct tisíc. Majitelé pohřebních služeb navíc čekají i zvýšenou oblibu v papírových rakvích. Těch většinou využívají obce a města při sociálních pohřbech. U tohoto typu rakve je ze dřeva pouze spodní část, víko je z několika vrstev lepenky.

„A bude to horší. Už teď je dražší energie a protože vzrostla i cena dřeva, podražily i rakve,“ podotkl vedoucí klatovského krematoria Jaroslav Vizinger. „Zatím nechceme dělat žádné závěry, protože je začátek roku, ale na konci prvního pololetí už budeme moci srovnávat,“ dodal.
Kvůli tomu si už někteří lidé začali na pohřeb šetřit. „Nechci, aby to všechno zůstalo na dětech. Z důchodu si pravidelně spořím,“ řekla dvaasedmdesátiletá důchodkyně z Klatov.

Ze zrušení pohřebného mají obavy i úředníci. Podle nich se může zvýšit počet sociálních pohřbů. „Každý rok jsme financovali zhruba čtyři pohřby lidí, kteří neměli žádné příbuzné nebo se k nim pozůstalí nehlásili,“ upřesnila Marie Toušková z odboru vnitřních věcí Městského úřadu v Klatovech. „U některých lidí se nám naštěstí podařilo najít příbuzné, kteří se o obřad postarali, dodala.