Výpověď ze zaměstnání bude hrozit lidem, kteří nebudou dodržovat léčebný režim a ´nachytá´ je přitom jejich chlebodárce. Vláda chce v tomto směru přitvrdit, a tak zatímco na jedné straně hodlá výplatu nemocenského přesunout na bedra zaměstnavatele, na druhé straně mu chce umožnit i to, aby v případě ´úmyslného vyhýbání se práci´ mohl rázně zasáhnout.

„Myšlenka je to dobrá. Když firma bude platit zaměstnanci nemocenské dávky ze svého, pak by také měla mít přehled o tom, zda pracovník skutečně léčebný režim dodržuje,“ domnívá se prokurista firmy Haas Fertigbau v Chanovicích Martin Kvapil.

Zkontrolovat svého zaměstnance doma může sice jeho chlebodárce už nyní, ale bez následného postihu. „Pouze může dát zaměstnavatel návrh na snížení nemocenských dávek,“ uvedla pracovnice Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) v Klatovech, která nechtěla uvést jméno s odůvodněním, že není oprávněná poskytovat informace.

Časové omezení, kdy může kontrolor zazvonit na dveře pacienta a prověřit, zda se skutečně léčí, neexistuje. „Můžeme přijít kdykoliv: ráno, večer, přes den, samozřejmě i o víkendech,“ upřesnila pracovnice OSSZ, která kontroly provádí. Postih při nezastižení pacienta doma však přichází na řadu až na základě vyjádření ošetřujícího lékaře. „Necháváme na dveřích zprávu o neúspěšné kontrole, následující den musí pacient zajít za ošetřujícím lékařem a vysvětlit mu, co bylo příčinou jeho nezastižení kontrolory,“ dodala.

Návrh častějších kontrol zaměstnanců od svých chlebodárců vítají zejména ti, kteří marodí minimum dní v roce, nebo vůbec. „Byl jsem nemocný dva týdny, ale žádná kontrola nepřišla. Myslím si, že bude jen dobře, když budou kontroly častější, klidně i od zaměstnavatele. Mám kamaráda, co si během své měsíční pracovní neschopnosti stačil vyřídit spoustu věcí a nikdo na něj nepřišel. A tak to dělá víc lidí,“ říká Václav Střízecký z obce na Klatovsku.