Před více než padesáti lety jim sebrali grunt a téměř všechen majetek a vyštvali je stovky kilometrů daleko. Teď, po půlstoletí, se ale některé oběti komunistické „akce Kulak“ rozhodly, že chtějí, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost.

„Okresní státní zastupitelství v Klatovech v posledních týdnech v souvislostí s akcí Kulak obdrželo tři trestní oznámení. Podali je lidé, kteří jako děti zažili rozkulačování vesnic v bývalých okresech Klatovy a Sušice a poté byli vystěhování, někteří až na severní Moravu,“ řekla Deníku klatovská okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.

Akci K (Kulak) spustili komunističtí pohlaváři brzy po únoru 1948. Jejím cílem bylo zlikvidovat tzv. vesnické boháče. Byly vytvořeny trestní komise, které měly rozhodovat zejména o trestech odnětí svobody, které byly vykonávány v táborech nucené práce.

„Naše rodina hospodařila v Žihobcích na dvaceti hektarech. Na základě příkazu z 5. 3. 1956 byla naše rodina z gruntu nezákonně vystěhována. Pryč musela 71letá babička, otec s matkou, já i mé dvě sestry ve věku 14 a 11 let. Byl nám sebrán všechen majetek a prožili jsme mnoho ústrků a utrpení, které nelze popsat,“ uvedla žena, jíž bylo v době násilného vystěhování 16 let. Dnes žije v jižních Čechách.

Lidem, kteří přišli v rámci akce Kulak o majetek, pomáhá Konfederace politických vězňů (KPV) ČR. „Nechtěli jsme jim jen pomoci získat půjčky či odškodné, ale jde i o to, aby se ukázalo, že šlo o zločin proti lidskosti,“ nastínil hlavní důvod 82letý člen KPV Miloslav Růžička, který pomáhá v sestavování trestních oznámení na neznámého pachatele lidem v celé republice. „Je až neuvěřitelné, jak dokázali být lidé zlí. Z pouhé závisti zničili celou rodinu, která ve vesnici žila v poklidu čtyři sta let,“ dodal Růžička, jemuž mohou oběti komunismu volat o radu na telefonní číslo 569 449 147.

Vysoce postavení komunističtí pohlaváři, zodpovědní za akci Kulak, už jsou mrtví, a naživu je už jen minimum z těch, kteří se na rozkulačování podíleli přímo ve vesnicích. „Pokud by se někdo našel, hrozil by mu až desetiletý nepodmíněný trest,“ uvedla Vítovcová. Ta všechna trestní oznámení postupuje Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu.