„Kvůli ftalátům jsme nedávno reklamovali hračky do vody,“ svěřila se nám jedna klatovská maminka. „Já zase musel po Štědrém dnu nějak vysvětlit dceři, proč nemohla dostat auto pro Barbie, které si navíc vyhlédla v tržnici,“ dodal Michal Sýkora z Klatov.

I přes množství kontrol se stále častěji objevují na trhu hračky ze zdraví škodlivých materiálů, většinou z čínské produkce. Mateřské školy, které nakupují hračky ze specializovaných katalogů, jsou do jisté míry chráněny odběrem od prověřených firem, přesto učitelky raději sáhnou po přírodních materiálech. „Pokud to jde, vyhýbáme se plastům a raději dětem koupíme dřevěné hračky,“ řekla vedoucí učitelka z Mateřské školy ve Studentské ulici v Klatovech Jitka Luňáková. „Navíc všechny hračky musí mít atest. Jinak je nevezmeme,“ dodala.

Podobně vybírá zboží i Mateřská škola ve Smetanově ulici v Sušici. Podle tamní ředitelky Jaroslavy Holečkové ale vždy nejde omezit se jen na hračky bez plastových dílů. „To se týká především stavebnic nebo částí aut, která jsou polodřevěná. Ale u hraček, jako je třeba léty prověřené Lego, se problémů obávat nemusíme,“ uvedla.

Přesto odborníci nabádají k opatrnosti při výběru a poukazují přitom na případy, kdy museli stáhnout z trhu hračky i přední světoví výrobci, jako třeba Mattel. Navíc řadu spotřebitelů mate u některých výrobků logo CE. To ve skutečnosti značí zkratku Comunita Europea, jenž má potvrzovat splnění evropských norem. Východní produkce ovšem začala používat stejné logo, které je zkratkou China Export a od originálu se liší pouze podle vzdálenosti písmen C a E.

„Lidé se nás na atesty a kon〜troly hraček občas ptají. Už máme ale vytipované dodavatele, kde bychom se do problémů se závadnými výrobky dostat neměli,“ potvrdila klatovská prodavačka Milena Kislingerová.