Majitelé motorových vozidel mají na Klatovsku důvod k obavám. Auta se totiž stále více stávají terčem zlodějů. Ti je buď vykradou, nebo z nich alespoň odčerpají pohonné hmoty. Deníku to potvrdila klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Za loňský rok vyšetřovali policisté v okrese 166 krádeží věcí z automobilů, což je o 11 více než vloni. Objasnit se podařilo jen každý pátý případ. „Hlavní důvody nárůstu jsou dva. Za prvé jsou pachatelé stále drzejší a přibývá případů, kdy kradou za bílého dne, a za druhé lidé zlodějům stále nahrávají,“ řekl Deníku zkušený policista. Jeho slova potvrdil i průzkum naší redakce před jedním ze supermarketů v Klatovech, kde v autech na sedadlech ležela celá řada různých věcí. „Tady se mi přece nemůže nic stát,“ vysvětlil to jeden z motoristů. Jenže to se mýlí. „Zkušenému zloději stačí jen okamžik, navíc si ho ani za dne nemusí nikdo všimnout,“ upozornila Ladmanová. Ta potvrdila naši informaci, že se stále nepodařilo dopadnout zloděje, který již několik týdnů řádí v Klatovech. Jde pravděpodobně o narkomana, který kamenem rozbije okno vozu a odcizí autorádio a případně další věci.

„Výrazně přibylo i krádeží nafty, které maji většinou na svědomí organizované party. Ty jsou vybaveny sudy a za noc stačí objet i několik míst, převážně jde o zemědělské firmy. Naftu pak většinou prodávají,“ dodala Ladmanová.

 

DOPORUČENÍ MAJITELŮM VOZIDEL:

 

Nenechávejte na sedadlech ani odkládacích plochách vozidla žádné věci, zejména kabelky, kufříky a jiná zavazadla, mobilní telefony, fotoaparáty, notebooky, videokamery, doklady od vozidla či jiné osobní doklady, peněženky či volně položené peníze nebo dokumenty!

Vedle cenných věcí nenechávejte ve vozidle ani další věci, např. oblečení. I zdánlivě „bezcenná“

věc může pachatele nalákat.

Naše lhostejnost zlodějům nahrává, a proto si všímejte pohybu osob na parkovištích. Pokud uvidíte podezřelou osobu, která se pohybuje mezi zaparkovanými vozidly nebo už se dokonce do některého vloupává, volejte ihned Policii České republiky na linku tísňového volání 158. Nikdy nevíte, kdy všímavost např. vašich sousedů zachrání vozidlo a věci právě vám!

Jak snížit riziko odcizení či vykradení motorového vozidla?

Základní zabezpečovací prvky, tzv. imobilizéry moderní vozidla nainstalována standardně výrobcem.

Doplňkové zabezpečovací prvky:

a) mechanické

- zámek na řadící páku spojený s konstrukcí vozidla

- zámek blokující řadící páku a ruční brzdu

- zámek blokující volant a brzdový pedál současně

- uzamykatelná tyč na volant

- pískování skel bezpečnostním kódem nebo identifikačním kódem vozidla VIN

- nalepení bezpečnostních fólií na okna vozidla

Další:.

- pager, který Vás uvědomí na několik desítek metrů, že je s Vaším vozidlem manipulováno

- GSM - systémy, které tvoří satelitní vyhledávací zařízení a které monitorují pohyb Vašeho vozidla.

Záleží na každém majiteli vozidla, pro jaké zabezpečovací zařízení se rozhodne. Důležitou roli hraje jistě cena zařízení, stáří a hodnota vozidla, v některých případech i pojištění vozidla proti odcizení. Opatřením ke snížení rizika odcizení či vykradení je kombinace několika zabezpečovacích prvků!

Autorádio = velké lákadlo (pachatelé obratem prodávají dalším osobám)

Při koupi autorádia do vozidla dejte přednost rádiu s odnímatelným panelem či rádiu s možností vyjímání. Panel či odnímatelné rádio nikdy ve vozidle nenechávejte. Rádio neschovávejte v autě, zejména ho nevkládejte do odkládacích prostor.

Parkování

Nejbezpečnější parkování je v garáži nebo na hlídaném parkovišti.

V ostatních případech parkujte na přehledných, veřejnosti přístupných a dobře osvětlených místech.,

Zavazadlový prostor vozidla není vhodný pro úschovu cenných věcí

Nikde, zejména před obchodem, restaurací či třeba budovou zaměstnání nedávejte nápadně do kufru cenné věci. Pachatelé si často své oběti právě na takových místech vytipují a při vloupání do vozidla jdou tzv. najisto. Proto vezměte věci vždy s sebou např. kabelky.

Před odchodem od vozidla

Před odchodem od vozidla zkontrolujte uzavření všech oken, včetně střešního, motorového a zavazadlového prostoru a uzavření a uzamčení všech dveří vozidla.

Aktivujte všechna zabezpečovací zařízení, kterými Vaše vozidlo chráníte!

Klíčky + doklady k vozidlu

Pečlivě se starejte o klíčky od vozidla. Zbytečně je nikomu nesvěřujte, zejména ne cizím osobám.

Náhradní klíče mějte vždy na jednom místě, rozhodně ne ve vozidle!

Při kontrolách vozidel a řidičů se policisté setkávají s mnoha řidiči, kteří hledají doklady od vozidla na různých místech uvnitř. Opět varujeme občany, nezanechávejte doklady ve vozidle. Při odcizení Vás čeká mnoho vyřizování na úřadech a tyto může pachatel různým způsobem zneužít..

b) elektronické

- autoalarm s vestavěným imobilizérem

- prostorová čidla

- elektronické čipy.

Ke krádežím vozidel nebo věcí z automobilů dochází na různých místech:

- parkoviště: u panelových domů, u hřbitovů, u obchodních domů, u mateřských škol, u restaurací a penzionů.