Návrhy občanů a zastupitelů, jak využít poloprázdnou školní budovu v Chudenicích, by se mohly v dohledné době stát reálnými. Podle starosty Chudenic Davida Klímy je ale nejprve nutné zrekonstruovat kotelnu a rozvod vody a elektřiny.

„V současné době sídlí v budově obecní úřad, knihovna a charita. Chceme sem ještě nastěhovat mateřinku, abychom ušetřili provozní náklady, ale na to potřebujeme dotace. Z rozpočtu to nelze celé financovat,“ podotkl starosta s tím, že přestěhování předškoláků do budovy už nebude nyní tak složité, protože se už nebude křížit provoz mateřské a základní školy.

Část budovy by zastupitelé rádi využili jako klubovny pro seniory a další spolky, které v Chudenicích fungují.
„Přesto zbyde nevyužitá třetina školy,“ dodal starosta. Chudenická škola je prázdná od září loňského roku. Před prázdninami zastupitelé odhlasovali její uzavření, přičemž děti přestoupily do Klatov, Kolovče a Švihova.

Stejný osud jako v Chudenicích potkal v minulosti i Základní školu v Petrovicích u Sušice. I tam hledá obec využití budovy, zatím uvažují zastupitelé o přestěhování obecního úřadu a vytvoření společenské místnosti. „Vloni se nám také přihlásila jedna firma, která si chtěla některé prostory bývalé školy pronajmout, ale nakonec z toho sešlo,“ uvedl starosta Petrovic Karel Ruda. „Budova s jedním patrem a podkrovními prostory je tedy prázdná,“ dodal.
klatovsky.denik.cz