Dluhy, které rostou obrovským tempem, dohnaly Václava P. (41) z Klatov k zoufalému činu. Do té doby bezúhonný muž zpronevěřil téměř milion korun a dokonce přepadl banku.

Tento týden stanul poprvé před klatovským soudem, kde se zpovídá z podvodu a zpronevěry. Podle obžaloby vybral jako obchodní zástupce od zákazníků více než 540 tisíc korun, které neodevzdal svému pražskému zaměstnavateli. Zároveň si bez vědomí podnikatelů z Klatovska objednal jejich jménem od své firmy materiál za téměř 300 tisíc, který rozprodal. Vše bylo záhy odhaleno. A pro všechny to byl šok. „Znám ho roky a než se to stalo, dal bych za něj ruku do ohně,“ vypověděl před soudem jeden z poškozených podnikatelů. „Ze všech obchodních zástupců byl nejspolehlivější, od něj bychom něco takového nečekali. Strašně nás to překvapilo,“ uvedl další muž, který kvůli Václavovi P. přišel o více než sto tisíc korun.

Zpronevěra a podvod nebyly jedinými trestnými činy, kterých se čtyřicátník z Klatov dopustil. Aby získal peníze, přepadl dokonce i banku v Dobřanech. S prstem schovaným v kapse a žádostí o peníze na papírku si vynutil několik desítek tisíc korun. Protože se nemaskoval, byl brzy vypátrán. Příští týden mu v této věci začne soud, hrozí mu až deset let vězení.

„Václav byl vždy v pohodě, vše se zřejmě změnilo až po tragické smrti jeho dcerky, která pravděpodobně zemřela vinou lékařů. Nadělal dluhy a nevěděl, jak z nich ven,“ řekl Deníku dlouholetý známý obžalovaného. To, že se dostal do spirály, s níž si nedokázal poradit, potvrdil i Václav P. „Dostal jsem se do situace, kdy jsem vytloukal klín klínem. Firemní peníze jsem používal na splacení dalších dluhů. Naletěl jsem, jen na úrocích jsem měl každý měsíc zaplatit 30 tisíc korun,“ vysvětloval své činy. Trestnou činnost doznal a veškeré dluhy chce uhradit, a to díky práci, kterou si našel v Německu, i díky rodině, která ho podporuje a pomáhá mu.

Václav P. není jediný, koho dostala půjčka na samé dno. Obětí lichvářů a společností pohybujících se na hraně zákona je celá řada. „U všech je to stejné. Půjčíte si deset tisíc, ale nakonec zjistíte, že po vás chtějí čtyřikrát tolik. A vy najednou nemáte, z čeho to zaplatit. A dluh roste dál,“ řekl Deníku muž, jenž má s půjčkami také špatné zkušenosti. „Na Klatovsku už jsme v minulosti měli případ, kdy muže dohnaly dluhy k vyloupení benzinky,“ dodala klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.