Vyšší ceny za energie, navýšení daně z přidané hodnoty, dražší pohonné hmoty. To všechno se promítne do nákladů, které kulturní instituce jako jsou kina, divadla či kulturní domy pravidelně vydávají. Přesto se většina z nich rozhodla, že k navýšení cen za vstupné či pronájmy zařízení zatím nepřistoupí.

„V kulturním domě pořádáme spoustu akcí počínaje tanečními kurzy přes plesy až po divadelní představení. Všude zatím ceny zůstávají na stejné výši jako loni,“ potvrdila Deníku ředitelka Kulturního střediska v Horažďovicích Libuše Mužíková. Veškeré navýšené náklady převzalo tamní kulturní zařízení na svá bedra, přesto bude podle Mužíkové zdražení pro milovníky kultury nevyhnutelné. „Za půl roku se ukáže, zda provoz zařízení budeme schopni dotovat z vlastních prostředků, nebo vstupné navýšíme,“ upřesnila ředitelka kulturního střediska. Přestože toto zařízení částečně dotuje horažďovická radnice z rozpočtu města, peníze rozhodně nestačí. „Na provoz kulturního domu ale i kina dostáváme ročně 760 tisíc korun. Věříme, že dobrá spolupráce s městem bude i nadále fungovat a rádi bychom, aby peníze, které město ušetří za nenavýšenou dotaci do kulturního střediska, následně vložilo do oprav, modernizace a celkové údržby objektu,“ dodala Mužíková.

O zdražení vstupenek pro diváky zatím neuvažují ani v klatovském divadle. „Ceny za jednotlivá představení se odvíjí podle jeho druhu. Musíme nejprve znát kompletní výši požadavků účinkujících, teprve pak je možné určit cenu vstupenky,“ vysvětluje ředitelka Stálé divadelní scény v Klatovech Zdeňka Koubová s tím, že v tomto směru spoléhá hlavně na podporu sponzorů. Cena za jedno divadelní představení v Klatovech se v současné době pohybuje v rozmezí 100 až 200 korun, u dětských představení činí 25 až 50 korun. „Hlavně u dětských vstupenek chceme, aby byla kultura přístupná i dětem ze sociálně slabších rodin,“ dodala.